Loe

Sadamateatris esietendub Shakespeare’i “Kuningas Richard Kolmas”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teater esietendab laupäeval, 17. oktoobril Sadamateatris William Shakespeare’i kuulsat võimutragöödiat „Kuningas Richard Kolmas“.

„Kuningas Richard Kolmanda“ lavastab Inglismaal kõrgelt hinnatud Shakespeare’i-lavastaja Barrie Rutter. Eesti teatriloos on tegemist esimese korraga, kui Shakespeare’i teose lavastaja tuli klassiku kodumaalt.

“Näitemäng räägib kannatustest, mida sõda toob, aga ka sõja veetlevusest ja võlust. Riigist, kes püüab sõjakoledustest välja tulla, ja sõduritest, kes peavad kohanema rahuaja seadustega. See on karm lugu diktaatori sünnist ja totalitarismi võrsumisest. Mehest, kelle süda on sama väändunud kui tema keha,” ütles Barrie Rutter.

Barrie Rutter, Inglismaa mitme ülikooli audoktor, alustas näitlejana, esinedes nii teatris, raadios kui ka televisioonis. Ta on teinud lavastusi Royal Shakespeare Company’s ja Royal National Theatre’s. 1992. aastal lõi ta Halifaxis oma teatrikompanii Northern Broadsides, mille lavastused on edukalt gastroleerinud üle maailma.

Erilisel kohal Barrie Rutteri loomingus on arvukad Shakespeare’i-lavastused. Tema „Othello“ jõudis septembris lavale Londoni West Endis ning on saanud publiku sooja vastuvõtu osaliseks.

„Käesoleval aastal olen lavale toonud kolm Shakespeare’i näidendit kolmes erinevas keeles kolmel erineval maal,“ rääkis Rutter. „„Tormi“ kreeka keeles ja Küprosel, „Othello“ inglise keeles ja Inglismaal, „Richard Kolmanda“ eesti keeles ja Tartus.“

Kuningas Richard III rollis astub lavale Jüri Lumiste. Teistes osades Riho Kütsar, Ao Peep, Aivar Tommingas, Margus Jaanovits, Hannes Kaljujärv, Raivo Adlas, Ott Sepp, Toomas Täht Saksamaalt Augsburgi Linnateatrist, Martin Kõiv, Tarmo Tagamets Võru Linnateatrist, Markus Luik, Tanel Jonas, Leino Rei, Alo Kurvits, Marika Barabanštšikova, Merle Jääger, Kais Adlas, Maria Soomets ja Tanel Aavakivi.

Lavastuse muusika kirjutas ja helikujunduse tegi lavastaja kauaaegne koostööpartner Conrad Nelson Inglismaalt, kunstnik on Lilja Blumenfeld. Shakespeare’i tekst kõlab Anu Lambi äsjavalminud tõlkes.

13.10.2009