Loe

Sadamateatris esietendub Martin McDonaghi „Kadunud käsi“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Reedel, 18. novembril kl 19 jõuab Sadamateatris vaatajate ette Eesti teatri “lemmikiirlase” Martin McDonaghi näidend „Kadunud käsi“. Näidendi on tõlkinud Laur Lomper ning lavastab Tanel Jonas, kunstnikutöö teeb Riina Degtjarenko (Eesti Draamateater), valguskunstnik on Siim Allas. Lavale astuvad Riho Kütsar, Maarja Mitt, Ott Sepp ja Markus Luik.

Kuna lavalt räägitav lugu teeb oma arengus mitu ootamatut pööret, piirdugem siinkohal vaid lähtesituatsiooniga: karmi olekuga mees Carmichael on lapsepõlves õnnetu juhuse läbi kaotanud vasaku käe ning kulutanud kogu järgneva elu oma puuduva ihuliikme otsimisele. Nüüd, jõudnud viletsasse motellituppa, pakub üks kummaline noorpaar tehingut, väites, et just nende valduses ongi kauaotsitud käsi.

Martin McDonagh sai üleöö kuulsaks tänu 1996. aastal Galways esietendunud näidendile “Leenane´i kaunitar” (The Beauty Queen of Leenane), mis autori sõnul on kirjutatud kaheksa päevaga. Eesti teatri „lemmikiirlaseks“ võib Martin MacDonaghit nimetada päris õigustatult – ajavahemikus 1999-2011 on eesti lavadele jõudnud viis tema teksti kuues lavastuses.

Tema värskeim (2010) näidend „Kadunud käsi“ (originaalpealkirjaga “A Behanding in Spokane”) oli näitekirjaniku tekstidest esimene, mille esmalavastus toimus Broadwayl ning esimene näidend, mille tegevus toimub USAs. Esmalavastuses mängis Carmichaeli osa Christopher Walken. Vastukajad kinnitavad, et tegu on parimas mõttes “vana hea” McDonaghiga. Ühelt poolt pinevad pöörded, värvikad karakterid, koomika ja õuduse võluv sulam, teisalt ka tublisti mõttetööd teoreetikutele: müüdid, fiktsioonid, alateadvuse kummalised kobrutused. 
 

16.11.2011