Loe

Sadamateatris esietendub Enda Walshi kolkatriller „Härrasmees“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Laupäeval, 13. aprillil kl 19 jõuab Sadamateatris vaatajate ette iiri päritolu kirjaniku Enda Walshi näidend „Härrasmees“ (Misterman). Näidendi on tõlkinud Robert Annus ning lavastanud Maria Soomets. Nende tehtud on ka kunstnikutöö ning lisaks etendab Robert Annus Inishfree linna kõiki tegelasi eesotsas Thomas Magilliga. Lavastuse valguskunstnik on Rene Liivamägi ja helikujundus Hendrik Kaljujärvelt.

Inishfree on pealtnäha vaikne ja uinunud linnake. Aga mässumeelne Thomas Magill näeb ja teab rohkem kui teised. Tema teab, kes tema naabritest on õnnetu pudelisse uppunud joodik, kelle garaažiseinal on paljaste naiste kalender, ja kes linna naistest flirdib kõige pühadust teotavamalt.

Seda kõike on Thomasele näidanud Jumal, ja läkitanud talle ülesande päästa see patune pesa. Aga kui linnarahvas ei kuula? Kui koerad hauguvad endiselt jõletult? Ja ingel tema kõrval käitub kõike muud kui taevalikult?
Kui kaugele on pühamehel lunastuse leidmise teel lubatud minna?

Enda Walsh on 1967 aastal Dublinis sündinud iiri päritolu näitekirjanik. Tema läbimurdenäidendiks on 1996. aastal kirjutatud ja lavastatud „Disco Pigs“, mis sai Edinburghi festivalil mitu erinevat auhinda.

Enda Walsh: „Vastukaaluks urbanistlikult cool´ile „Peoloomadele“ leidsin end varsti kirjutamas eriskummalist kolkatrillerit „Härrasmees.“ See näidend mõjutas ka kõiki mu hilisemaid näidendeid. Ta on lehekülgede arvult väga õhuke, aga keskse tegelase Thomase elu ja luiskelood tundusid laval väga mahukad ja sünged. Ma tegin üsna pea Thomase mängimisele lõpu. See on ühemehetükk. Ettevõtmine oli paras risk, sest ma pole loomult näitleja, aga kogemus vedada üksi kogu show’d, mis võib iga hetk koost kukkuda, andis meeletult adrenaliini. Sain aru, kui palju jõudu laval olemine nõuab ja tajusin, kuidas võimas karakter võib hakata mõjutama näidendi keskset loogikat ja selle struktuuri.“

Eestis on Enda Walshi näidenditest varem lavastatud „Uus elektriline tantsusaal“ (Eesti Draamateater 2012). 

 

09.04.2013