Loe

Ruja – nostalgiamere üheksas ja kõrgeim laine

Kati Murutar, Pärnu Postimees

Kati Murutar, Pärnu Postimees

“Ruja” kõik etendused müüdi pilgeni, Vanemuise suvelavale oli õlg õla kõrvale pressitud niisama massiivne läbilõige tuntud ja tundmatust Eestist nagu öölaulupeol. Liialdamata öeldes: kõik olid seal.

Vanad head asjad muutuvad veel armsamaks ja väärtuslikumaks, kui mõnda aega olla ostmata. Nagu nad Ene-Liis Semperi ja Tiit Ojasoo rokkooperis olidki. Uksekatte dermatiin ja punane kettaga telefon, läikivaks lakitud seinasektsioon ja kandiline nurgadiivan – neist said etenduse tegelased.

Kas-mäletate-stiilis nostalgiamere üheksas ja kõrgeim laine oligi see multimeedia ja kõigi võimalike kultuurirühmituste – mitu teatrit, võimlemisklubi, bändi ja artisti – ühendamine Rujaks.

See tekitas inimlikult südamliku uudishimu: mis defitsiit sinul seal nääriaegses kandevõrgu valge pakkepaberi sees on, sink või krimpleenriie?

Bändi saatnud grupid läbisid mitugi progerokist kommertsiks teisenenud rujalist aastat Tallinna moemaja tootenäidete defileena. Läbu, laga ja tinapanemine on näidatud ja filmitud läbi heatahtlike absurdiprillide, tänu sellele pole šampanjaojaline ja tissiküllane orgia rõve. Lõunamaisest kleepekast nõretava ja rögiseva Tõnis Mägi somnambuul on ikka ülev.

Superpunt tegi proove vähenõudlikus karpmagala korteris – mitte nii, nagu tänapäeva ülinõudlikud noored: andke viimase peal stuudio, võib-olla viitsime siis bändi teha.

Mäletame-mäletame, ametnikud ja jõhkrus, okupatsioon ja väikerahva traagika, mis pani punatšinovnikute vägivalla eest nii Läände kui paradoksaalsel kombel ka Venemaale põgenema.

Publiku seas noogutasid sellele kultuurikatastroofile – tänu millele kultuur alles jäi ja tugevamaks sai – kaasa Velliste ja Kiviberg, Toome ja Kappel, Ehala ning Raag-Klettenberg.

Talendijahi suurim saak oli selles soorituses Priit Võigemast Rein Rannapi rollis. Vanemuise muusikaetendusega tõestati, et paljud asjad lähevad laagerdudes-vindudes aina paremaks. Õnneks.

Tänu sellele on tulevikult topelt head oodata – uut ja huvitavat ja seda praegust, mida veel kogu ilus ja võlus väärtustada ei osata.

Näis, mis või kes sõelale saab ja kauamängivaks jääb! 

27.08.2008