Loe

Ruja lugu jõuab rokkooperina lavale

Jaanus Kulli, SLÕhtuleht

Jaanus Kulli, SLÕhtuleht

15. augustil 2008 esietendub Vanemuise suvelavastusena rokkooper ansambel Ruja lauludest ja tegemistest. Rokkooperi muusika autor on Ruja kunagine liider Rein Rannap.

“See tuleb kindlasti rokkooper, muusikalist on asi väga kaugel,” lubab Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. Ooperi muusika autori Rein Rannapi sõnul ei saa see olema lavastuslik kontsert, vaid ikka süžeeline teatritükk.

Uut muusikat tuleb ilmselt vähe

“Kas muusika vahele lauldakse nagu ooperis või räägitakse, seda ma veel ei tea,” tunnistab Rannap. “Need on detailid, mis alles vajavad väljatöötamist. Selge on, et peale Ruja olemasolevate lugude ma sinna muusikat juurde kirjutan, aga kui palju seda vaja on, selgub alles töö käigus. Nagu ka see, kas on vaja laule juurde või pean piirduma ühendava instrumentaalmuusikaga. Kardan, et uut muusikat tuleb sinna ilmselt vähe.”

Rannap kirjutaks rõõmuga mõne pala spetsiaalselt ooperi tarbeks: “Mulle meeldiks, kui saaks olemasolevatele Ruja lauludele mõne loo juurde komponeerida – et oleks tegu ikkagi uue teosega. Ent otsustav sõna on siin öelda lavastajatel. Et kuidas nemad seda asja näevad.”

Rannapi sõnul on omaaegse menubändiga Ruja olnud nii palju juhtumisi ja sündmusi, et ta on juba aastaid enne Vanemuise ettepanekut mõtisklenud ansambli muusika ja Rujaga seonduv lavale tuua.

Ruja on mahukas materjal

“Rujaga kaasnesid esinemiskeelud ja probleemid julgeolekuga,” illustreerib Rannap materjali rohkust. Ka bändikaaslaste omavahelised nii loomulikud ja aeg-ajalt plahvatanud nägelused on dramaturgiaks tänulik materjal, leiab Rannap, kes ka ise 1983. aastal uksi paugutades ansamblist lahkus.

“Loomulikult on igal bändil oma lugu, aga siin oleks kümme korda rohkem materjali,” väidab Rannap, vihjates pidevatele kokkupõrgetele võimudega. Rannapi sõnul võimaldaks Ruja lugu jõuda välja mingisugusele üldistusele, mis oleks mõistetav ka praegusele vaatajale. “Kuidas me püüdsime oma muusikas väljendada kõike seda, mis kääris nii meie see kui ka ühiskonnas tervikuna.”

Ansambli ajaloos eristub selgelt neli perioodi, mis kõik ka Rannapi nägemuses ooperisse peaks sisse kirjutama.

Küsimusele, miks omaaegsetest popansamblitest rokkooperi materjaliks just Ruja valiti, vastab Paavo Nõgene naerdes: “Jätame teised ansamblid teiste teatrite teha.” 

15.06.2007