Loe

Röövlid kasvavad otse laste silma all ümber

Tartu Postimees

Täna saab Vanemuises esietendusel näha Kardemoni linna rahvast ning selliseid röövleid, kes valivad lavastuse lõpu poole ausama ameti.
Kardemoni kõrgeima hoone tipus, mis meenutab moshee torni ehk minaretti, kuulutab Evald Aaviku kehastatud vana ilmatark Tobias linnarahvale ilmaennustust.
Tõotab tulla ilus suveilm, kuid selle rikub kuritegu. Ent kordnik Bastian (Lembit Eelmäe) ei torma röövleid taga ajama, vaid lööb laulu lahti.

Palju laule

Lavastuses kõlab lõbusaid viise riburada. Neist mõned võttis eile lahtist kontrolletendust jälginud saalitäis lapsi vastu kaasa plaksutades. Lausa hittideks tõotavad kujuneda preili Sofie (Külliki Saldre) ja röövlite laul.
Linna kurikaelad Kasper, Jesper ja Joonatan tulid mõnelegi etenduse vanemale vaatajatele meelde kunagisest sagedasti korratud telelavastusest, kus nende laulmine algas nõnda: «Kus mu püksid on? Kus mu traksid on?»
Täna esietenduvas Jaan Toominga lavastuses laulavad samu sõnu Aivar Tommingas, Tambet Tuisk ja Margus Jaanovits.
Vanemuislaste mängitud pahade meeste trio ei ole siiski nii kuri, et lastel saalis tekiks hirm. «Mu enda tütar saab suvel neli, sealt vanusest alates on juba täitsa paras vaadata,» ütles Jaanovits.
Liiati kasvavad röövlid etenduses ümber. «Tuleb välja, et röövida ei olegi nii hea,» selgitas Jaanovits.
Ent lavastuses võib leida viiteid ka teistmoodi kurjusele – eile alanud sõjale. Iraaklaste usule vihjava minareti all on laval nende kodumaa loomad Lõvi (Oliver Pärna), Eesel (Olev Margens) ja Kaamel.

Kahemeheline kaamel

Kui Ao Peep ja Meelis Hansing valmistusid eile vastavalt Pagari ja Vorstimeistri osas lavale minema, lükkasid nad vihjekahtlustuse ümber. «See tükk on ammu enne sõda kirjutatud,» ütles Peep.
Samas rääkisid nad, et Kaameli kostüümi poevad Jaak Vanamb ja Tarmo Põder. «Kaameli tagumine ots on Põder,» täpsustas Peep.
Kardemoni röövlite lugu esietendub täna kell 18. Teine etendus algab 26. märtsil samal kellaajal.

Esietendub laulurohke lastelavastus
• Täna kell 18 esietendub Vanemuise suures majas Thornbjųrn Egneri «Kardemoni linna rahvas ja röövlid».
• Kahevaatuselise laulurohke lastenäidendi on lavastanud Jaan Tooming ja muusika seadnud Toomas Lunge, lavastuse kunstnik on Krista Tool (Ugala).
• Kesksemates osades on Aivar Tommingas, Tambet Tuisk, Margus Jaanovits, Külliki Saldre ja Evald Aavik.

21.03.2003