Loe

Roman Baskin tõi lavale ohudraama

Lennart Peep, Tartu Postimees

Lennart Peep, Tartu Postimees

Vanemuises Roman Baskini lavastuses esietendunud Edward Albee «Kõik aias» räägib keskklassi abielupaarist, kus pereema leiab lahenduse rahaprobleemidele prostituudina tööle minnes. Tuleb välja, et tema naabruskonnas on ka teisi naisi, kes sellega tegelevad ning elavad tänu sellele näilikult head elu.

Lavastuses «Kõik aias» on kummalisel kombel tunda autori kohalolu: ehkki etendus on liialt pikk ning süžee liiga etteaimatav, on Albee püha viha laval tuntav ja tajutav.

Kontrastid

Lavastus jätab esimeses vaatuses ülepingutatud mulje. Seda rõhutab harjumatult suur ja detailirohke lavakujundus. Viimasele on kontrastiks kaks peategelast: Richard (Hannes Kaljujärv) ja Jenny (Maarja Jakobson, kes mängis ka esietenduses, või Helena Merzin). Näitleja peaks lavaruumis domineerima, ent nii mõnelgi hetkel on hoopis põnevam vaadata lavale rajatud aeda.

Omamoodi sidekoeks ning absurdimaailma kandjaks lavastuses «Kõik aias» on miljonär Jack (Jüri Lumiste). Ta esindab vastukaaluks näilisele kõrgklassile seda tõelist jõudeelu, mis kaasneb kümnete miljonite dollaritega.

Head näitlejatööd

Külliki Saldre proua Toothe’i äärmuslik ratsionaalsus mõjub väga ehedana. On tunda, et näitleja on kogu aeg mängus sees ning mõjutab oma energiaga ruumi. Sedasama võib öelda Hannes Kaljujärve osatäitmise kohta. Mõju avaldavad tema emotsionaalsed äärmused: rõõm, viha, küünilise maailma aktsepteerimine.

Maarja Jakobsoni Jenny jääb nõrgemaks – pinge ja raskus, mida prostitueeriv koduperenaine peab taluma, ei olnud saalis tugevasti tajutav.

«Kõik aias» on ohudraama, mis tahab hoiatada publikut moraalse laostumise eest, edevuse ning naabri elujärje mõõdupuuks võtmise eest. Ehkki lavastuse tegevus toimub Ameerika Ühendriikides ning näitlejad annavad endast parima, et laval ameeriklastena näida, on väga selgelt tajutav lavastuse ideeline «löök allapoole vööd», mis sihib Eesti riiki ja kodanikke.

Olen veendunud, et Albee näidendi vaatajate ette toomine on sattunud väga õigesse aega – aega, kus inimeste õiglustunne ning moraalsed tõekspidamised parema tuleviku nimel veel kaasa räägivad. Roman Baskini lavastatud «Kõik aias» võiks olla see must ameerikalik tulevikustsenaarium, kus inimesed muutuvad üha pinnapealsemaks, egoistlikumaks ja võltsimaks.

 

Edward Albee «Kõik aias»

• Vanemuises saab vaadata Edward Albee näidendit «Kõik aias», mille on lavastanud Roman Baskin.• Osades: Hannes Kaljujärv, Maarja Jakobson või Helena Merzin, Jüri Lumiste, Külliki Saldre, Ott Sepp, Merle Jääger, Riho Kütsar, Marika Barabanštšikova või Katrin Pärn, Margus Jaanovits, Piret Simson ja Leino Rei.

25.09.2006