Loe

Rokkooper “Ruja” jäädvustati DVD-le

Jaanus Kulli, Õhtuleht

Jaanus Kulli, Õhtuleht

“Mingil kujul Ruja lugu laval näha oli mul väga vana mõte, juba nõukogude ajast,” ütles Ruja asutaja Rein Rannap eile Õhtulehele kinos Kosmos, kus Vanemuise teater ja Pedrobeatil esitlesid rokkooperi “Ruja” DVD-d.

“Algul oligi juttu Ruja ooperist, kus oleksid osalenud ka sümfooniaorkester, koor ja ballett ning kuhu esialgse idee kohaselt oleksin pidanud peale tuntud Ruja laulude kirjutama juurde ka uut muusikat,” selgitas Rannap. “Aga kui Ojasoo ja Semper hakkasid juba proove tegema, sain aru, et lavastus on sedavõrd detailirohke, kus uue muusika ja sümfooniaorkestri järele vajadust pole,” ütleb Rein Rannap. Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semperi kontseptsiooni peale pole ta kübetki solvunud.

Vanemuise teatri direktor Paavo Nõgene nentis esitlusel, et rokkooperi ideest teostuseni läks peaaegu kaks aastat ning et kokku osales “Ruja” lavaletoomisel 400 inimest.

“Ruja” üks lavastajaid Tiit Ojasoo tõdes esitlusel, et tal on äärmiselt hea meel, et “Ruja” DVD-le sai, kuid mainis, et kõige parem etendus oli tegelikult viimane, mida ei salvestatud. “Ja üks mikrofon läks katki ja üldse õudne jama oli selle tehnikaga, aga väga hea meel, et see plaat nüüd olemas on,” muigas Ojasoo.

Rokkooperit “Ruja” käis vaatamas üle 22 000 inimese. Selle lavastasid Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper. DVD-d on peale “Ruja” etenduse ka hetki proovisaalist, intervjuusid ETV arhiivist ja fotod.

Samas esitles Urmas Alenderi tütar Yoko Alender isast valminud DVD-s “Urmas Alender – Liikuvas pildis”, mis sisaldab dokumentaal- ja muusikamaterjali Urmas Alenderist. DVD-l on 2003. aastal valminud dokumentaalfilm “Teisel pool vett”, kontsertülesvõtteid, videoid Ruja ja Alenderi loomingust ning avaldamata kaadreid isiklikust arhiivist.

11.11.2008