Loe

Rokkooper lõpeb Vanemuise suvelaval Jeesuse ristilöömisega

Tartu Postimees

Hiliskevadel ehitab Vanemuine oma suure maja kõrvale haljasalale suure suvelava, et mängida maailmakuulsat rokkmuusikali, mille sisuks on Jeesus Kristuse viimane elunädal.
Libretist Tim Rice ja helilooja Andrew Lloyd Webber panid üle 30 aasta tagasi oma rokilikule oopusele punkti muistse loo selles kohas, kus Jeesus on Jeruusalemmas juudi juhtide pealekäimisel ja Rooma asevalitseja Pontius Pilaatuse käsul risti löödud.
Piiblis läheb lugu edasi. «Muusikas võime küll aduda, et midagi on veel ees, aga etendus lõpeb Jeesuse ristilöömisega,» rääkis rokkooperi «Jesus Christ Superstar» tänavusuvise vabaõhulavastuse muusikajuht ja dirigent Tarmo Leinatamm.
Rokkooperi partituuriga tutvus ta põhjalikult juba tosin aastat tagasi, kui dirigeeris sedasama legendaarset teost kontsertetendusel Tallinna linnahallis.
Tänavu alates 11. juunist kõlab «Jesus Christ» Vanemuise suure maja lähedal suvelaval kaheksa korda Andrew Lloyd Webberi enda tehtud orkestratsioonis.
Laulunumbreid kõlab ristikujulisel suvelaval põlispuude all üle paarikümne.
«Laulda on kõige keerulisem vist Juudase osa, ta on kõige värvikam kuju,» arvas dirigent. «Jeesus on esimestest taktidest viimasteni Jeesus, aga Juudas vahetab tonaalsust mitmel korral päris põhjalikult.»
Muusikajuhil algab proovitsükkel mai lõpus. «Lavastaja Georg Malvius hakkab osatäitjatega juba varem tööle ja eks ma jõudumööda püüa ka sellest osa võtta,» lisas Leinatamm.
Nimiosalisena astub Vanemuise suvelavale norralane Stephan Hansen, kes on Jeesuse osa laulnud varem kahes lavastuses.
Juudase värvikust esitab ansamblite Claires Birthday ja Ruffus solistina tuntuks saanud Vaiko Eplik.
Maarja Magdaleena osa esitab Liisi Koikson, kes praegu valmistub Tallinnas lavale minema muusikali «Grease» ühe peaosalisena. «Leping on sõlmitud, «Jesus Christi» proovigraafik on kätte antud,» rääkis lauljatar.
Eile võttis Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene faksist paberi, mis kinnitab, et Jeesuse loos olulist Pontius Pilaatuse osa hakkab Tartus laulma rootsi muusikalitäht Alexander Lycke. Seega on solistide rea väljavalimine jõudnud lõpule.

Koos kahe välissolistiga

Koos kahe välismaalasega etendustel ülesastumisest loodab Koikson saada tarviliku kogemuse. «Usun, et nad on väga head lauljad ja näitlejad ja et nad innustavad ka mind ennast paremini töötama,» ütles lauljatar.
Vanemuislane Aivar Tommingas, kellele «Jesus Christis» on antud kuningas Heroodese roll, teeb praegu Vanemuises proove valmiva draamalavastusega «Lendas üle käopesa».
«Heroodese osa on minu teada päris pisikene,» ütles ta. «Pilaatuse osa on palju suurem.»
«Jesus Christiga» tegi Tommingas tutvust juba koolipoisina ja laulis ka ise mõnda lugu sellest 1970. aastate lõpul ja 1980. aastate algul, kui ta osales ansamblites.
«Neid oli kooli ajal igasuguseid,» meenutas näitleja. «Klassis oli meil päris kõva bänd ja koos Anne Veskiga tegime ka mõnda lugu sellest rokkooperist.»
Tommingas on ka viimasel ajal laulmisega tähelepanu äratanud – näiteks mullu «Oliveris» ja tunamullu «Evitas».
«Aivar Tommingas on väga andekas näitleja,» ütles koreograaf Jüri Nael. «Tal on olemas kõik muusikalinäitleja eeldused – ta laulab suurepäraselt ja suudab laval luua võrratuid karaktereid.»

Uhked massistseenid

Rokkooperi lavaline liikumine peab oma aega ootama. «Otseseid ettevalmistusi koreograafia osas ei ole ma veel teinud, sest praegu on käsil Soomes «Miss Saigon» ja Tallinnas «Grease»,» rääkis Nael. «Aga eks alateadlikult töö juba käib.»
Vähese tantsuga «Jesus Christis» on uhkeid massistseene, milles koreograafil tuleb rahvasumm laval liikuma panna.
Hea kogemuse sai Nael selles asjas tunamullu Raekoja platsil etendatud «Evitast». «Rahvamassi paigutus muutus selles lavastuses üheks võtmeküsimuseks,» meenutas ta. «Massistseenid olid kogu visuaalse külje väga oluline osa.»
Neil päevil viibib koreograaf Jüri Nael koos lavastaja Georg Malviusega Soomes, et seada lavaküpseks muusikal «Miss Saigon». Naela sõnul oskab Malvius nii seal kui ka mujal panna trupi tegutsema suurepärase lõpptulemuse suunas.
«Ta suudab oma inimesi väga tugevalt motiveerida,» selgitas Nael. «Ta kasutab erinevaid meetodeid, aga saavutab lõpuks väga hea tulemuse.»
Kui hea tulemuse Malvius oma esimeses Tartu-lavastuses saavutab, see selgub alles 11. juunil.
Pileteid esietendusele, ent ka järgmistele mängukordadele on võimalik kinni panna ja välja osta juba nüüd.
«Kuni 26. veebruarini saab paremate sektorite pileteid osta soodsama hinnaga,» rääkis Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene.

Ristikujuline lava

Lavakujundus on briti kunstnikul Ellen Cairnsil veel lõpetamata, kuid peaaegu kindel on see, et lava tuleb ristikujuline ja ulatub esialgsetel andmetel kaheksa meetri kõrgusele.
Suvelava püstitamist Vanemuise suure maja ja ülikooli raamatukogu lähedusse haljasalale põhjendas Nõgene sellega, et nii ei ole linnarahva igapäevane elu etenduste aegu häiritud.
«Raeplatsil «Evitat» etendades halvasime me mõnevõrra muud tegevust,» ütles peaprodutsent.

18.02.2004