Loe

Rokklaulja Vaiko Eplik saab suvemuusikali ühe tipprolli

Postimees

Muusik Vaiko Eplik ja näitleja Aivar Tommingas on andnud põhimõttelise nõusoleku hakata Vanemuise teatri tänavuses suvelavastuses «Jesus Christ Superstar» mängima kaht tipprolli, vastavalt Juudast ja Heroodest.
Lavastuse produtsent Paavo Nõgene tunnistas, et etenduse neljast peaosalisest kahe väljavalimine vastab tõele. «See oli nii lavastaja [Georg Malviuse] kui meie ühine soov, et Eplik ja Tommingas neid rolle kehastaks, ning on hea meel, et mõlemad võtsid pakkumise vastu,» sõnas ta.
Epliku kasuks otsustasid lavastaja, koreograaf Jüri Nael, muusikaline juht Tarmo Leinatamm ja eksperdiks kutsutud Urmas Lattikas pärast eelmise aasta lõpus toimunud ettelaulmist. «Ta oli oma silmapaistva artistlikkusega lihtsalt parim,» põhjendas Nõgene.

Esimene näitlejatöö

Rokkmuusik Eplikule on tuntud rokkmuusikalis osalemine elu esimene muusikalikogemus.
«Ma ei ole ju tegelikult mingi näitleja, esimest korda proovin,» ütles laulja. «Ja ega ma ausalt öeldes kujutakski ennast üheski teises muusikalis ette.» Enda tulevikku muusikalinäitlejana Eplik veel ette kujutama ei kipu. «Aga – ära iial ütle iial, eks?» lisas ta.
Tommingas on varem teinud Malviusega koostööd Smithbridge Productionsi muusikalis «Oliver», kehastades ses taskuvaraste jõugu pealikku Faginit. Malvius on öelnud, et Tommingas on suurepärane karakternäitleja, sobides muusikalidesse ülihästi.
Tommingas ise enda valikut Heroodese rolli kommenteerida ei soovinud. «Muidugi on minuga sellest räägitud, aga midagi lõplikku ma veel kuulutama ei kiirusta,» ütles ta.
Neljast peaosalisest on Vanemuise teatril puudu veel Maria Magdaleena ning Jeesuse kehastajad.
Postimehele teadaolevalt on ühe võimaliku naispeaosalisena nimetatud Liisi Koiksonit. Nõgene noore laulja kandidatuuri eile ei kinnitanud.
Lõplik otsus langeb mõlema osalise suhtes sel kuul. Tõenäoliselt võib pearoll minna hoopis välismaisele artistile. «Eks see ole ka üks põhjus, miks lavastus tänavu ingliskeelne on – häid välisartiste on eesti keeles laulma panna üpris keeruline,» lausus Nõgene.
31. jaanuaril toimuvale kandidaatvideote läbivaatusele on oodata Jeesuse rolli konkureerijate töid Shveitsist, Inglismaalt, Rootsist, Soomest, Lätist, Leedust ja Venemaalt.

Ingliskeelne lavastus

Nõgese sõnul on oma soosikuid pakkunud ka muusikali autorid söörid Tim Rice ja Andrew Lloyd Webber. Produtsendi kinnitusel on lavastuse jätmine originaalkeelseks taotluslik. «Esiteks on ka kõik klassikalised ooperid olnud originaalkeelsed ning teiseks – kuidas sa ikka hakkad lavastust tõlkima «Jeesus Kristus Supertäheks»,» sõnas Nõgene.
11. juunil Tartus Vanemuise suvelaval esietenduva lavastuse kõik kaheksa mängukorda on aga varustatud eestikeelsete subtiitritega. Esialgsel hinnangul mahub «Jesus Christ Superstari» jälgima 20 000 inimest.

Jesus Christ Superstar
• Helilooja Andrew Lloyd Webber, teksti autor Tim Rice
• Esietendus toimus Mark Hellingeri teatris Broadwayl 12. oktoobril 1971. Aasta hiljem esietendus rokkooper Londonis West Endis ning muutis kriitikute hinnangul igaveseks muusikaliteatri olemust
• 1973. aastal valmis samaaineline film Ted Neelyga peaosas
• 1980. aastaks sai lavastusest kõige kauem mängitud muusikal West Endi ajaloos; nüüdseks on see viiendal kohal
• Muusikali on lavastatud paarikümnes riigis, sealhulgas Keenias, Mehhikos, Zimbabwes ja Iisraelis
• Lõuna-Aafrikas keelati lavastus ära põhjendusega, et see mõnitab religiooni

17.01.2004