Loe

Rekkor vs Kaljujärv

Christel Karits, Äripäev

Christel Karits, Äripäev

Krimilugude austajaid peaks intrigeerima täna Vanemuise väikeses majas esietenduv triller “Jäine mõrv”, kus teineteise vastas näeb Eesti tippnäitlejaid Jaan Rekkorit ja Hannes Kaljujärve.

Briti näitekirjaniku Edward Taylori “Jäise mõrva” peategelased on edukad telekriminullide autorid Harold Kent ja Paul Riggs.

Pärast pikki aastaid kestnud koostööd soovib Harold oma napsulembesest partnerist lahku lüüa. Riggs ei ole ettepanekust vaimustatud ning püüab partnerit iga hinna eest sundida edasisele koostööle. Vahendid, mis võitluseks valitakse, on erialased.

Vanemuises lavale jõudev triller esitab igipõlise küsimuse: kas on võimalik korraldada ideaalset mõrva?Kes oskaks sellele paremini vastata kui hea kriminaalkirjanik.

“Päris klassikaline krimka see pole,” ütleb lavastaja Leino Rei, kellele see on esimene lavastajatöö Vanemuise trupiga. “Kuigi tegu on trilleriga, pole näidend padutõsine.”

Ta lisab, et krimkaga on see lugu, et kui sisu ära rääkida, pole enam põhjust tulla. “Kes keda ja millistel asjaoludel, jäägu teatris avastada. Igatahes muutuvad olukorrad väga keeruliseks.”

Reino Lei ütleb, et Rekkori ja Kaljujärve duo on laval suurepärane, kuna on ka päriselus oma ala tipud ja sõbrad, kolleegidena ehk konkurendidki.

Rekkorit ja Kaljujärve ühendab seegi, et hoolimata päris kopsakast lavastaažist pole kumbki veel kriminaaldraamas mänginud. Kolmekümneaastasele tutvusele vaatamata ei ole nad ka kordagi teatrilaval partnerid olnud.

“Valetada sellises mastaabis nagu need mehed selles loos, on geniaalsete inimeste pärusmaa,” ütleb Haroldit kehastav Jaan Rekkor. Ta tunnistab, et tema ei suudaks kaht paralleelset elu ilma vahele jäämata elada.

See, et nad Kaljujärvega vanad sõbrad on, ei muuda Rekkori hinnangul midagi. Iseenesest on aga põnev mängida.

“Ma ei tea, siin on nüüd selline müüt tekkinud,” ei oska ka Kaljujärv lavapartnerluses Rekkoriga midagi erilist näha.

“Tunneme teineteist juba 1970. aastate lõpust, aga mis siis?” Ta ütleb, et pole eriline krimkaspetsialist, kuid huvitav on ikkagi.

“Jäise mõrva” tõlkis Peeter Volkonski, kunstnik on Rosita Raud, muusikaline kujundaja Ivar Põllu ja valguskujundaja Martin Meelandi.

Lisaks Jaan Rekkorile ja Hannes Kaljujärvele mängivad Hilje Murel Ugalast ning vanemuislased Eva Klemets ja Riho Kütsar.

Edward Taylor on tuntud briti teleseriaalide autor ja lavastaja, kes alates 1955. aastast töötas 36 aastat BBC’s.

Sarnaselt oma näidendi tegelasele Harold Kentile otsustas ta viimaks telekarussellilt lahkuda ja kirjutada ka midagi muud.

1992. aastal valminud “Jäine mõrv” on tema teine töö vabakutselise kirjanikuna. 

21.09.2007