Loe

Rein Pakust saab vene aadlimees Oblomov

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

2. septembril kl 19 esietendus Sadamateatris draamalavastus „Oblomov“. Lavastuse aluseks on vene kirjandusklassiku Ivan Gontšarovi 1859. aastal valminud samanimeline romaan.

Etenduse nimitegelane on aga seanahka vedav aadlik, kelle jaoks laiskus on aegamööda omandanud peaaegu et eksistentsiaalsed mõõtmed. Ühel päeval paiskab saatus tema ette elu suurima armastuse ja koos sellega küsimuse: kas nüüd või mitte iialgi?

Oblomovi nukkerkoomiline elukäik on romaani ilmumisest peale tekitanud hulgaliselt vaidlusi. Teda on peetud korraga traagiliseks kangelaseks, „vene Hamletiks”, kes ei sobitu oma ajajärgu mandunud ühiskonda, aga teisalt ka inimliku armetuse, allakäigu ja stagnatsiooni sümboliks, kes aktiivselt takistab „uue elu” ja „uute inimeste” esiletõusu.

Vene teatrilavadel on „Oblomov” ajast aega olnud eeskätt lopsakate karakterite loomise allikas, mille kodumaine vaste nii stiililt kui sisult võiks ehk olla Hugo Raudsepa „Vedelvorst”. „Oblomovist“ on tehtud ka mitmeid filmiversioone – tuntuim ekraniseering, pealkirjaga “Päevi Oblomovi elust”, valmis Mosfilmis režissöör Nikita Mihhalkovi käe all aastal 1979. Samuti on romaan andnud inspiratsiooni nii ooperi kui multifilmi sünniks.

Vanemuise lavastuse nimiosas mängib Rein Pakk. Kaasa teevad ka Raivo Adlas, Liisa Pulk, Margus Jaanovits, Külliki Saldre, Priit Strandberg, Markus Luik ja Martin Kõiv. Teose dramatiseeringu autor on Sven Karja, lavastaja Peeter Raudsepp, kunstnik Silver Vahtre.

Ivan Gontšarovi sünnist möödus tänavu 200 aastat. Vanemuise lavastus on Eesti teatri esimene kokkupuude Ivan Gontšarovi loominguga. 
 

28.08.2012