Loe

“Reigi õpetaja” jõuab üle 25 aasta taas lavale

kultuur.err.ee, Priit Kuusk

4. aprillil esietendub Vanemuises Eduard Tubina ooper “Reigi õpetaja”, mida pole Eesti teatrites näha saanud juba veerand sajandit ning mille saamislugu ja esmane lavale jõudmine olid väga keerulised.
Eesti omamuusika ühe tähtteose tee lavale on olnud pikk ja keeruline. 1938. aastal alustas Aino Kallas oma romaani „Reigi õpetaja“ põhjal libreto kirjutamist, kuid teose heliloojaks määratud Evald Aava surma tõttu jäi ettevõtmine pooleli. 1941. aastal alustas ooperite kirjutamist Eduard Tubin, kes tol ajal Vanemuises töötades tõi lavale kaks sümfooniat ning balleti „Kratt“. Möödus kolmkümmend aastat, kui ooper „Reigi õpetaja“ Estonia teatri tellimusel Tubina sulest valmis ning Jaan Kross libretole lõpliku lihvi andis. Et Tubin oli aga pagulane, osutus toonases Eestis teose lavastamiseks loa saamine raskeks. Seepärast pidi ooper esietendust ootama 1979. aastani, mil Kaarel Ird „Vanemuisele“ otse Moskvast loa hankis. „Estonia“ lavale jõudis ooper alles 1988. aastal.

Seega on „Reigi õpetaja“ etendunud vaid harvadel kordadel Eesti ajaloos, lastes publikul end ikka ja jälle paar aastakümmet oodata. Nüüd on ajalooline eesti ooper „Reigi õpetaja“ taas Vanemuise laval.

Küpse helilooja ja elutarga mõtleja poolt komponeeritud teose lugu on küll lihtne, kuid sügavalt mitmetahuline. Viimaks jääb teosest kõlama ennekõike inimlik armastus, see kõikvõimas universaal.

Loo tegevus toimub 1642. aastal Hiiumaal Reigi külas ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud diakon Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius süüdistab Kempet taas mustas maagias. Armunud põgenevad, aga tabatakse ning hukatakse Tallinna linnaväljakul, süüdistatuna abielurikkumises.

Ooperi muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigent Taavi Kull, lavastaja Roman Baskin, kunstnik iir Hermeliin, kostüümikunstnik Kristel Maamägi, koreograaf Janek Savolainen ja valguskunstnik Margus Vaigur. Osades laulavad Jassi Zahharov (RO Estonia), Mati Turi, Karmen Puis, Pirjo Püvi, Valentina Kremen, Annaliisa Pillak, Merle Silmato (Soome RO), Reigo Tamm, Jaan Willem Sibul, Simo Breede jt

31.03.2014