Loe

Reaalkooli 300 gümnasisti vallutasid Tartu ja teatri

Tartu Postimees, Jaan Olmaru

Tartu Postimees, Jaan Olmaru

Eile lõuna paiku hakkas Tallinna reaalkooli juurest vurama Tartu poole kuus bussitäit gümnaasiumiõpilasi ja õpetajaid, kes tulid Vanemuise teatrisse vaatama Sofi Oksaneni «Puhastust».

Reaalkooli huvijuhi Piret Otsa sõnul on nii mastaapseid ühiskülastusi Eesti teatritesse tehtud juba viimased kümme aastat. «Alustasime aastal 2000, kui käisime Vanemuises vaatamas «Sõda ja rahu», ning siis see alguse saigi,» meenutas Otsa. «Eesti keele õpetajad on ennegi käinud oma klassidega teatris, aga siis tuli ettepanek, et võtame kogu gümnaasiumi kaasa.»

Kord aastas toimuvate väljasõitude üks eesmärke on huvijuhi sõnul näidata pealinna lastele, et ka mujal Eestis tehakse kultuuri. Lisaks Tartu Vanemuisele on käidud neli korda Pärnu Endlas, kolm korda Viljandi Ugalas ja korra ka Rakvere teatris. «Tavaliselt valivad kirjandusõpetajad tüki välja ning siis hakkab organiseerimine,» selgitas Otsa.

Kuue bussiga käis eile Tartus üle 300 reaalkooli õpilase ja õpetaja. Kuigi väljasõidupäev oli pikk ja tihedalt täis ekskursioone, ei tähendanud see huvijuhi sõnul tundide ärajätmist. «Hommikul olid kõik veel koolis ja alles peale söögivahetundi hakkasid esimesed sõitma,» lausus huvijuht.

Tihe päevakava

Kaheteistkümnes klass startis pealinnast pool üks ning külastas enne etendust veel Üle­nurme põllumajandusmuuseumi. Pool tundi hiljem alustasid sõitu üheteistkümnendad klassid, kelle päevakavva mahtus ka biomeedikumi, keemi­ku­mi, Eesti Rahva Muuseumi ja spordimuuseumi külastamine.

Kõige viimasena hakkasid Tartu poole sõitma kümnendikud, kes saabusid otse etendusele. Koos õpilastega oli Tartus ka kooli juhtkond, kes külastas Miina Härma gümnaasiumi.

Huvijuhi sõnul on selline ühine teatrikülastus õpilastele kohustuslik. «Aga loomulikult, kui laps ikka ei saa, siis ei saa. Samas räägivad kirjandusõpetajad etendusest hiljem tundides. Sel teemal arutletakse ning kui sa tükki näinud ei ole, siis on raske arutelust osa võtta,» märkis Otsa. Ta lisas, et eilse teatrikülastuse aeg oli koolil kokku lepitud ja lastele teada juba oktoobris.

Väljasõidu maksid kinni õpilased ise, kuid kuna teater teeb õpilastele soodustusi, siis ei lähe huvijuhi sõnul see väga kalliks. «Kõik kokku läheb 17 eurot (266 kr). Tallinnas maksab ainuüksi teatripilet mõnes kohas juba nii palju,» ütles Otsa, kelle arvates on õpilastes soovi ja tahet piisavalt. «Kes on korra käinud, need hakkavad juba varakult uurima, millal jälle minnakse. Neile meeldivad sellised väljasõidud.»

Teater tänab

Vanemuise teatri pressiesindaja Ave-Marleen Rei ütles, et väikeses majas ja Sadamateatris juhtub üsna tihti, et mõni kool või asutus täidab ära terve saali.

«Sagedamini broneerivad terve saali muidugi mitte koolid, vaid ettevõtted. Siiski on ka väga tublisid huvijuhte ning eesti keele ja kirjanduse õpetajaid, kes võtavad ette suure töö ja tulevad mitme klassiga korraga teatrisse,» rääkis Rei.

Tihedamini teevad ühiskülastusi Tartu koolid. «Näiteks Miina Härma gümnaasium on meie sage külaline, aga ka Võru koolid on usinad käijad,» ütles Rei ning lisas, et armastust teatri vastu saab kasvatada vaid teatris käies. «Teater peab õpetajaid siin oma headeks abimeesteks, kes saavad lapsi teatri juurde tuua. Kindlasti ei ole paljude laste etendusele organiseerimine kerge töö ja suured tänusõnad nendele õpetajatele, kes seda tööd ei pelga.»

Arvamus

Marko Ratas
11. klass

See sõit on juba sellepärast hea, et osa tunde jäi ära. Aga nüüd saab siin oma kallite koolikaaslastega ka aega veeta.

Mis puudutab teatrikülastust, siis ootused on suured, sest Piret Järvela (eesti keele õpetaja – toim) on varem valinud väga head lavastused. Näiteks eelmisel aastal vaatasime Sadamateatris «Kuningas Richard Kolmandat», mis oli meie kõigi suur lemmik.

Kristjan Jürisoo
11. klass

Väga tore on. Sellised ühiskülastused on alati väga oodatud. Saab koolitunnist välja ja saab sõpradega koos aega veeta. Aga bussisõidu ajal oleks võinud metsapeatusi olla.

27.01.2011