Loe

Raimu Hanson: kadunud poeg naaseb teatrisse

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuine kui muusikateater võiks tänada jumalat ja teisi kõrgeimaid vaime ning oma maja suurt juhti, sest peadirigendi ja muusikajuhi ametikohale on lubanud tulla kadunud poeg Mihkel Kütson.

Eile ennelõunal andis teatri pressiesindaja Tambet Kaugema asjast teada: Vanemuise teatrijuhi Paavo Nõgene sõnul ei kujunenud läbirääkimised keeruliseks, sest Kütsonile on Vanemuise tulevik ja hea käekäik olulised.

«Mihkel Kütson on kahtlemata praeguse aja üks andekaimaid noori eesti dirigente, mistõttu on mul väga hea meel, et ta võttis vastu pakkumise tulla tagasi Vanemuisesse,» ütles Paavo Nõgene.

Väga hea meel on enam kui kolm ja pool aastat tagasi lõplikult Saksamaa teatritesse dirigeerima läinud Kütsoni sellise otsuselangetamise üle ka minul. Otsekohe pärast uudise silma alla jõudmist läksin arvamustoimetaja juurde ja saingi siinkohal võimaluse oma rõõmu väljendada.

Miks ma rõõmustan? Aga seepärast, et ma tajusin Helsingis, kus Kütson dirigeeris 2. ja 3. novembril Vanemuise sümfooniaorkestrit, muusikute suurt innustust. Ja see sugenes selgelt taaskohtumisest.

Kuid ka temaga esimest korda kokku puutunud Vaidas Vyšniauskas oli Kütsonist silmanähtavalt ja kõrvakuuldavalt vaimustuses. Ooperimaailmas Kristian Benedikti nime all tuntud leedu tenor tundnud end laval eestlasest dirigendi taktikepi all väga kindlalt. (Muide, see väljendus ka Helsingin Sanomate kriitikas.) Lisaks vaimustas teda noore andeka dirigendiga otsemaid saavutatud vaimne ja emotsionaalne side.

Vestluses Mihkel Kütsoniga tuli meil juttu ka tema naasmisest Tartusse. Kaks küsimust ja vastust kõlasid Soome Rahvusooperis tehtud intervjuus sedaviisi.

Küsisin: Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi ametikoht on pärast Toomas Vavilovi ootamatut töölepingu katkestamist vaba, kas te tulete sellesse ametisse tagasi? Tema vastas: «Ütleme nii, et ma ei ütle midagi. Variante on igasuguseid. Koostööd on kindlasti plaanis ka edaspidi teha.»

Küsimus: kas teater on teile teinud sellise ettepaneku? Vastus: «Ettepanekuid võib teater teha paljudele…»

Millega Paavo Nõgene ja ma ei tea veel kes suutsid Mihkel Kütsoni panna otsustama Vanemuise kasuks, ei ole esialgu teada. Kuid igal juhul on see hästi tehtud, sest praegune Schleswig-Holsteini Landestheateri peadirigent on hinnatud ja auhinnatud taktikepi viibutaja. Peale selle või õigupoolest eelkõige on ta aga mees, kes oskab inimestega kenasti suhelda. Ja seda on teatris hädasti tarvis.

Tähenärijatele ja alatult anonüümsuse taha pugevatele netikommijatele olgu öeldud, et mõiste kadunud poeg ei ole siinkohal tarvitatud päriselt piibellikus tähenduses. Kuid ometi on Mihkel Kütson lubanud alates 1. augustist 2008 Vanemuisesse tagasi tulla. 

14.11.2007