Loe

Queeni muusika: Mercury-kogemus Tartu Vanemuises

Riho Laurisaar, Eesti Päevaleht

Riho Laurisaar, Eesti Päevaleht

Reede õhtul Tartus esietendunud „Queen – The Doors of Time” tõi lavale kirju seltskonna, kelle üle isegi Moskva Eurovisioni korraldajad oleks uhked olnud.

Need, kes arvasid, et tulevad teatrisse legendaarse bändi lugu vaatama, pidid küll oma ootustes ümber orienteeruma. Laval olid head lauljad, kellel polnud Queeni ja Freddie Mercuryga peale ühise repertuaari muud pistmist. Mis ei välistanud küll kuidagi seda, et etendus poleks nauditav olnud. Pealegi on Queeni lood juba aastakümneid sedavõrd klassika, et esitusest sõltumata panevad nad kuulajad kaasa elama.

Freddie Mercury artistisussid oleks suured ilmselt kõigile. Broadway lavadelt Tartusse kutsutud staarirolli laulja Tony Vincent pole kindlasti Mercury, aga õnneks ei üritanudki ta sellist nägu teha.

Lavastaja Mare Tommingas soovis Queeni lauludest kokku panna ühe kosmilise ja sürrealistliku loo, kui kasutada tema enda sõnu. Ja lavastaja võib tulemusega vahest ka rahule jääda. Muusikaga, eriti kui seda on esitanud karismaatilised artistid, on meil kõigil oma suhe ja üldjuhul ei kipu see ühtima nägemusega, mis on mõnel teisel sama esitaja austajal. Seega võiks Vanemuise Queeni lavastus kanda ka pealkirja „Tommingas Mercury Experience”.

Võti fantaasiale

Nii võikski seda võtta ja pärast lavastuse vaatamist peaks iga-üks juba ise ühe kogemuse sellest välja koorima. Sest lavastus annab kena võtme arusaamiseks, et muusika kuulamisest võib tekkida väga toredaid fantaasiamänge, see ei pea olema vaid jalaga kaasa tatsamine ja viisi takka ümisemine.

„Queen – The Doors of Time”
Lavastaja: Mare Tommingas.
Esitajad: Tony Vincent (USA), Noorkuu, Rolf Roosalu, Tanja Mihhailova ja Vanemuise balletitrupp
Esietendus Vanemuises 15. mail. 

19.05.2009