Loe

Queeni looming jõuab Vanemuise lavale

Teele Tammeorg, Tartu Ekspress

Teele Tammeorg, Tartu Ekspress

Reedel esietenduvas kontsertlavastuses ühendatakse igavikulised teemad ja tants legendaarse rokkbändi Queen muusikaga. Solistina astub üles Broadway tuntud artist Tony Vincent.

Lavastaja Mare Tommingase sõnul ei olnud algusest peale plaanis teha lihtsalt kontserti, vaid püüti luua tuntumatest Queeni paladest tervik.

„Igas Queeni loos on sügav sõnum,“ rääkis Tommingas. „Tekst on tegelikult väga sügavatähenduslik, kui kerge see muusika ka vahel ei tundu.“ Tommingase sõnul on ta ka ise suur Queeni muusika austaja.
Kuigi lavastuses sõnalist osa ei ole ning üksteise järel esitatakse balletitrupi saatel Queeni muusikat, on Tommingase sõnul lavastuses siiski läbivaid ideid ja tegelasi. Näiteks võib laval näha seiklemas miimideks riietatud nais- ja meestantsijat. Etenduses kasutatakse ka videoinstallatsioone ja hiiglaslikku täispuhutavat kera.

Lauljatel ja solistidel aga konkreetseid tegelaskujunimesid ei ole, sest see polegi Tommingase kinnitusel oluline. „Tony koos oma meeskonnaga, kelleks on laval Noorkuu, satub sellisesse ruumi ja aega, kus teda ümbritsevad väga kummalised tegelased – miimid, klounid, teesklejad. See ongi etendus ning mäng aja, ruumi ja inimestega,“ rääkis Tommingas. Tema sõnul võib viiteid leida ka Freddy Mercury tuntud laulule „The Great Pretender“, mis küll seekord kavas ei kõla.

Tommingas tunnistas, et etendus ei lõpe siiski mitte kõige õnnelikuma noodiga. „Tony otsib etenduses tõelisi inimesi ja tundeid, mitte teesklust. Lõpuks ta leiab ja siis saab ta sellest mängust lahkuda,“ ütles Tommingas.

Õhtune proov ilma täheta

Teisipäeva õhtul toimunud proovis pidi aga laval Tony Vincenti kohta täitma Tommingas ise, sest Vincent viidi pärast hommikuses proovis tunda andnud peapööritust Maarjamõisa haiglasse ülevaatusele. Midagi tõsist siiski ei ilmnenud, sest täht oli õhtuse proovi lõpuks tagasi Vanemuises. Küll ei lubanud aga Tommingas Vincenti lavale, vaid ta saadeti puhkama. Kolmapäevastes proovides oli artist jälle täie tervise juures.

Vanemuise teatri juht Paavo Nõgene tõi Tony Vincenti esimest korda Eestisse 2007. aastal „Memory“ muusikalikontserdile esinema. Nõgese sõnul jäi Vincent silma mitme Andrew Lloyd Weberi muusika salvestusega, sealjuures 2002. aastal Pekingis lindistatud kontsert-DVD-ga. „Otsisin ta kohe Google’ist üles, kutsusin teda ja ta oli nõus tulema,“ rääkis Nõgene. „Uskumatu isegi, et selline mees 700-kohalises saalis esineb,“ lisas ta.

Kontsertlavastuse „Queen: the Doors of Time“ lavastaja, koreograaf ja kostümeerija on Mare Tommingas, muusikajuht on Tarmo Leinatamm. Solistidena astuvad üles Tony Vincent, Tanja Mihhailova ja Rolf Roosalu, keda saadavad ansambel Noorkuu, bänd ja balletitrupp.

Kontsertlavastuse esietendus on Vanemuises homme, 15. mail kell 19. Seal kõlavad ansambli Queen igihaljad lood, nagu „We Will Rock You“, „Under Pressure“, „The Invisible Man“, „Show Must Go On“, „I Want To Break Free“ jm. Etendust mängitakse 15 korda, igal õhtul kuni 30. maini.

14.05.2009