Püssirohukeldris provotseerib publikut vanemuislaste “Adolf”
Vanemuine esietendab laupäeval, 10. septembril Tartus Püssirohukeldris briti näitekirjaniku ja näitleja Pip Uttoni provokatiivset mononäidendit “Adolf”.
Õllekeldri kõrgete võlvide all astub Adolf Hitlerina publiku ette Vanemuise üks hinnatumaid koomikuid Indrek Taalmaa.
Hiljuti elavate seast lahkunud Mati Unti asendab lavastajaametis Ervin Õunapuu, kelle loominguna on valminud ka heli- ja lavakujundus ning kostüümid.
“Mati Unt ei jõudnudki proovisaali, võtsin vastutuse endale ja minu sobiv ametinimetus olekski seekord ehk vastutaja,” pakkus Õunapuu.
Lavastaja sõnul on pidulikult öeldes “Adolfi” kõige õigem määratlus ohudraama. “See on ühiskonnakriitiline nägemus, mismoodi võiks olla, kui asjad hästi halvasti läheks. On otseseid paralleele tänapäeva Eestiga,” lubab ta. Eesti oludesse on Pip Uttoni näidendi Õunapuu ise kohendanud.
Seega päris ajaloolist tõepära ei maksaks “Adolfist” otsima minna. Füüreri ideoloogia põhipostulaadid – rahvus- ja vähemusküsimused, sallivuse piirid, manipuleerimistehnikad – tulevad vaatluse alla ennekõike tänapäevasest vaatepunktist lähtuvalt.
Adolf Hitlerit kehastavat Indrek Taalmaad usaldab lavastaja täielikult. “Taalmaa on sellesse rolli ideaalne näitleja, ma ei näe selles kedagi teist,” ütles Õunapuu. Teises vaatuses on improvisatsiooni, mis sõltub saalisolevast publikust, ja siis on näitlejal etteantud piirides vabad käed.
“Hirmu pole. Olen täiesti vaba. Lavastus on valmis,” kinnitas lavastaja.
“Arvan, et etendusele on ostnud piletid teatripublik, kes käib meid vaatamas ka teatrimajas. Päris kõrtsiseltskonnale see mõeldud pole,” ütles Adolfina õllekeldris üles astuv Indrek Taalmaa ja kinnitas, et tema 14aastane teatrikogemus näitab, et segavat publikut tuleb ette väga harva. “Saalist on valgus maas ja suunatud vaid lavale. See lõbu, et publik saab samaaegselt õlut juua ja suupisteid võtta, pole mulle häiriv.”
Taalmaa ütles, et koostöö lavastajaga on olnud suurepärane. “See on olnud minu jaoks väga suur töö. Tulemust ei oska ette ennustada ega taha ära sõnuda. Loodan, et Adolfist saab üks minu suurrolle.”
Pip Uttoni “Adolf” kerkis 1998 esile Edinburghi festivalil, kus Vanemuise draamajuht Ain Mäeots seda lavastust nägi ja autoriga tutvus. Samast ajast pärineb ka plaan lavastada „Adolf” Vanemuises.
Eesti publik sai Pip Uttoni näitlemist nautida 2000. aasta teatrifestivalil Baltoscandal.