Loe

Pruudid ootavad augustit

Tartu Postimees

Kõrvitsatest ümbritsetud põllumajandusmuuseumi amfiteatri areenil Ülenurmel, kus tavaliselt patseerivad väljanäitusele toodud pudulojused, etendab Vanemuise trupp augustis Eduard Vilde jantlikku lugu vigastest pruutidest.
«Vigaste pruutidega» teeb Vanemuises kahekordse debüüdi Andrus Vaarik. Ta on selle lustmängu lavastaja ja üksiti Lipuvere talu jäärapäine – Vilde sõnul raudse peaga – leskperemees Mart, kes tahab oma tütred nende soovide vastaselt rikastele mulkidele mehele panna.
Tütreid mängivad Piret Simson (Leena), kes teeb enese kurdiks ja juhmakaks, ning Helena Merzin (Miina), kes mängib soovimatute kosilaste ees lombakat ja äraütlemata kehva nägemisega peretütart.
Teistes osades astuvad areenile Raivo E. Tamm, Janek Joost, Riho Kütsar ning kõrgema lavakunstikooli lõpetaja Jaak Prints, kes uuest hooajast asub tööle Vanemuisesse.

Puhas Vilde tekst

Näitlejad annavad Vilde teksti edasi sellisena nagu see on kirjanikul üles tähendatud. «See on meil printsiip – mitte muuta ühtegi sõna,» rääkis lavastaja.
Jaak Prints, üks vaatajate naerutajaid, tõotab Vaariku hinnangul kujuneda heaks näitlejaks. «Tal on kindlasti ka koomikuvõimed nagu igal heal näitlejal,» ütles lavastaja.
Komejant on kavas vaatajate ette tuua Ülenurmel alates 5. augustist ühtejärge kaheksal õhtul. Põhiline prooviaeg sai neli päeva tagasi otsa, kaks viimast proovi teeb näitetrupp vahetult enne esietendust.
Dekoratsioon ja helitehnika, kogu lavastuse tehniline vormistamine ootab veel oma aega. «Et «Jeesus Kristus Superstaar» on meist eespool, siis teatri põhitähelepanu on läinud rohkem sinna,» rääkis Vaarik.
Mille üle lavastuses õigupoolest naerdakse? «Komöödia tekib harilikult siis, kui vaadata teise inimese tragöödiat, ja eks neid kahte tütarlast tabab ju loo alguses tõesti tragöödia – nad peavad ootamatult mehele minema, aga ei ole õieti veel mõelnudki selle peale,» vastas Vaarik.
Miina ja Leena on harjunud olema kuulekad ja väga head käsutäitjad, teadvustamata ennast isiksusena. «Ma loodan, et selle lühikese loo jooksul õnnestub neil saada ennast austavateks ja oma väärtust tunnetavateks inimesteks. Ja see protsess on kindlasti naljakas,» rääkis lavastaja.

300 kõrvitsat

Kujunduses on kunstnik Riina Degtjarenko vigaste pruutide kodutalu rikkuse rõhutamiseks kasutanud 300 kõrvitsat. Osa neist on ehtsad, osa tehtud savist ja õhupallidest.

08.06.2004