Loe

Priit Strandberg ja Kärt Tammjärv: talvist kultuuri nautimas

Eve Kallaste, Eesti Ekspressi lisa

Talvesündmuste eriväljaandes avaldavad näitlejad Priit Sandberg ja Kärt Tamjärv, milliste kultuuriürituste, ettevõtmiste, kohtumiste ja teatriprojektidega nad algavat talve sisustavad. Leia nende mõtetest inspiratsiooni ning tutvu ka järgmistel lehekülgedel ürituste ja paikadega, mis talvisel ajal avastamist ootavad.

Vanemuise teatri draamanäitleja PRIIT STRANDBERG väisab külakirikute kontserte

„Tõde on paraku säärane, et näitleja jõuluaega täidavad proovid ja etendused. Detsembris on mul Vanemuise teatris 11 etendust. Nende hulgas näiteks „Niskamäe naised“, „Vennad lõvisüdamed“, „Romeo ja Julia“, „Naiste kool“ ja „Tõrksa taltsutus“. Detsembris alustame proove A. Tšehhovi näidendiga „Kirsiaed“, mida lavastan. Seega tulge Vanemuise teatrisse!

On palju kohti, kuhu sooviksin ja soovitaksin veel minna. Esimese asjana sooviksin külastada koorikontserte. Kui leidub mõni kodukohakoor, kes jõulude ajal külakirikus kontserti laulab, siis seal on iluelamus garanteeritud. See on ehe värk, kus võib olla kindel, et kellelgi pole kavatsust harrast jõulumeeleolu ära kasutades oma kukrut täita, vaid lauldakse armastusega. Samuti on koorilaul Eesti kultuuriajalugu, sh tulevikulugu silmas pidades äärmiselt oluline. Külm kirik, auravad suud ja „Püha öö“ võiks olla peaaegu kohustuslik detsembriprogramm.

Teiseks väisaksin kindlasti Valter Soosalu 30. sünnipäeva, mille juubilar täidab vaimustava ja eriilmelise muusikaga: Põhja Konn, Pärnu linnaorkester Kaspar Männi juhatamisel, Tehnikaülikooli akadeemiline meeskoor koos teiste külalistega. 17. detsembril saavad Alexela kontserdimajas kokku suurepärane musikaalsus ja nooruslik energia. Kindel värk.

Kolmandaks, detsembris annab mõned kontserdid selle aasta Tartu kuumim ansambel Lonitseera, mille „jaburpoeetilised“ tekstid, ilusad meloodiad ja maitsekas kõla kannavad endas head ootamatust, huumorit ja ilu.“

Vanemuise teatri draamanäitleja KÄRT TAMMJÄRV otsib jõuluajal tasakaalu

„Kui viimased aastad on eriti sügistalvisel perioodil lubanud pigem väiksemas pereringis ja värske õhu saatel ajaveetmist, siis praegune töine sügis on tekitanud minus suure igatsuse ammutada uut inspiratsiooni ja energiat kõiksugu teatrietendusi, kontserte ja näitusi külastades.

Tihedal tööajal tuleb ette, et enda õhtust õhtusse mängitavad etendused ei luba kolleegide ja sõprade töödele saalist kaasa elada. Kõik kattub. Sel talvel plaanin teadlikumalt oma vaba aega planeerida ning ise publikusse jõuda, sest tean, kui palju see võib anda.

Eesti teatrite mängukavad on täis põnevaid lavastusi, muusikud annavad pühendunult imelise muusikaga täidetud kontserte. Suurelt kinoekraanilt filmi vaatamine on hoopis teistsugune kogemus kui kodus arvutist vaadates ja millal sa viimati mõnd kunstinäitust külastasid? Hoidke silmad lahti, et ümberringi toimuvast enda jaoks parimad palad üles leida.

Kindlasti pean oluliseks sündmuste ja melu virvarri kõrval osata otsida tasakaalu, võttes endale vaikseid hetki. Olgu selleks siis üksinda kunstinäituse külastamine, varahommikune jalutuskäik kuuma kohviga ümberringi sagivate inimeste keskel, sõit mere äärde või mis tahes olmelised tegevused, mis muidu rõõmu ei valmista.

Kõike seda tehes võiks aga püüda teadlikult oma mõtte käesolevasse hetke kohale tuua, et võtta sellest maksimum ja anda võimalus nautimiseks.

Mind ennast võib sel talvel näha Vanemuises nii ooperis „Don Giovanni“ kui ka draamalavastustes „Võrsed“, „Niskamäe naised“ ja aegumatus komöödias „Naiste kool“ – tulge teatrisse!“

(23.11.2022, Eesti Ekspressi lisa)

24.11.2022