Loe

Prantsuse lavastaja toob lavale Verdi “Trubaduuri”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 9. veebruaril Giuseppe Verdi kuulus ooper „Trubaduur”, mille lavastab Carmelo Agnello Prantsusmaalt.

Mürgitamine ja vennatapp, mustlaslaager ja nunnakspühitsemine, kättemaksuhimu ja lõõmav tuleriit ning samas sügavalt inimlikud tunded ja kirg – kõik see kokku on Verdi „Trubaduur”, mis omal ajal pani kõikuma romantilise ooperi kõik põhilised alustalad.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Paul Mägi, dirigent Lauri Sirp, dekoratsioonikunstnik Liina Keevallik, kostüümikunstnik Pascaline Duron ja valguskunstnik Marc Delameziere, mõlemad Prantsusmaalt. „Trubaduuri” koreograaf on Tatjana Järvi Rahvusooperist Estonia.

„Trubaduuris” laulab Leonorat Liisi Kasenõmm Saksamaalt või Heli Veskus Rahvusooperist Estonia, Azucenat Valentina Kremen või Merle Silmato Soome Rahvusooperist, Manricot Kristian Benedikt Leedust või Xu Chang Hiinast, Krahv di Lunat Taavi Tampuu või Atlan Karp. Teistes osades Taisto Noor, Märt Jakobson, Karmen Puis, Alla Popova, Tõnu Kattai, Aivar Kaseste, Jan Oja jt. Lavastuses osalevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor ning Tartu Noortekoor.

„Trubaduuri“ ajalooliseks taustaks on võitlus Aragoni trooni pärast aastatel 1405-1407 ning selle peategelasteks vennad Manrico ja Luna, kes vihkavad üksteist mitte üksnes poliitiliste vastastena.

Peetakse kummaliseks, et romantiline maestro Verdi üldse vaimustus hispaanlase Antonio Garcia Gutierrezi süngest, julmast ja suurejoonelisest rüütlidraamast “El Trovador”. „Teema sundis Verdit tegema teosest tõelise laboratooriumi, kus joonistub välja varasemast palju keerukam ja sügavam lugu inimhingest, kes on ümbritseva maailmaga pahuksis,” selgitas lavastaja Agnello.

Carmelo Agnello on Pariisi VIII ülikooli muusikateaduse doktor, õppejõud ja lavastaja, samuti Nancy de Lorraine’i ooperiteatri haridusosakonna looja, juhataja ning dramaturg. Ta on lavastanud kümmekond ooperit Prantsusmaal ja Itaalias. Agnello on varem pidanud loenguid ka Tartu Ülikoolis.

9. veebruari esietenduse järel saab Vanemuine uhkustada sellega, et teatri repertuaaris on korraga kolm Verdi ooperit – lisaks „Trubaduurile” „Rigoletto” ja „La Traviata” –, triloogia, mida peetakse helilooja loomingu tipuks.

„Trubaduuri” esitatakse Vanemuises itaalia keeles, eestikeelsete subtiitritega. 

04.02.2008