Loe

Poiskõsõ laulis vanglas

SLÕhtuleht

«Kuspool me siis esineme?» nõuab poiskõnõ Margus Jaanovits Tartu vangla klubiruumis nõutult aru. Mis kuspool, ikka seal, kuhu toolid pööratud, ei saa keegi küsimusele pihta. «Ei noh, lihtsalt arvasin, et äkki kinnpeetavad ei tohi meid vaadata ja panakse meie poole selgapidi istuma,» ei näe Jaanovits küsimuses midagi veidrat.
Teisipäeva pärastlõunal võiks arvata, et Tartu vanglasse on saabunud mustade mõtetega mehed. Sammuvad teised ühes reas, mustade nahkjakkide ja jopede hõlmade lehvides. Ühel on veel nahkpüksid ka. Päris bande moodi. Tegelikult on asi suisa süütu – Vanemuise meesansambel Poiskõsõ ehk siis draamajuht Ain Mäeots, muusik Margus Tammemägi ja näitlejad Margus Jaanovits, Riho Kütsar ja Janek Joost asutavad end vangidele esinema. «Kui juba Vanemuises on kõik uksed lukus, mis sa siit veel ootad,» aasib meeslaulukollektiiv vastastikku, kui mehed oma kostüümide ja muu tränaga kümnete lukustatud uste taga vanglaalal uksekaardiga läbipääsu andjat ootavad.
«Muide, keegi kinnipeetavatest hüüdis mind nimepidi,» ohib Mäeots. Kütsar osatab vaid hüüdjat: «Ain! Ain!» Naerukoht. Aasta tagasi Vanemuise teatripäevapeol esimest korda lavale astunud eurobändi Neiokõsõ paroodiapunt Poiskõsõ on jätkuvalt hoos. Lugusid on täpselt poole rohkem kui möödunud hooajal. Ning muide, kui nende etteastet ihales vaadata 200 vangi, siis õnnelikke saalipääsejaid oli 94. Vanglapersonal ka, sest nii Tartu vangla juht Andrus Kõre kui ka tema asetäitja sotsiaalhoolekande alal Jürgen Rakaselg kinnitavad, et pärast mullust vanglatöötajate jõulupidu, kus Poiskõsõ üles astus, on nood personali seas kaunis popid.
Pärast teisipäevast etteastet ilmselt ka vangide seas. «Aplausikoht!» hüüab Jaanovits innukalt pooletunnise kava esimeses pooles, kus ABBA eurovõidulugu «Waterloo», millest Poiskõsõ suu läbi saab hitt Ümera lahingust – «Ymera». Nõrgavõitu ja ebalev aplaus tuleb. «Kuulge, plaksutamine on selline füüsiline tegevus, et lööd kaks kätt kokku,» selgitab Jaanovits kannatlikult. «Proovime!» Publik soojeneb üles küll. Eriti pärast teisendit Metallica koverist «Whiskey In The Jar» – «Hansa`õuhkaga». Kui te näinuksite poiskõstõ professionaalset puusanõksu. Mõistagi oli kohal ka hatuste rõivaste ja tuustparukatega meeste esimesi hitte ehk popurrii, kus Nexuse hiti «Nii kuum» paroodia «Om nii lämmi», Smilersi «Käime katuseid pidi» (võro keeli «Käämi katusit piten»), Lea Liitmaa ja Genialistide «Armastuse» võrokeelne teisend ning rokkooperi «Jesus Christ Superstar» nimilugu, «Jeesusmiiss – umbõ’ šeff». Viimane lugu oli ka vanglakontserdi ülev finaal. Mõistetavatel põhjustel püsis publik korralikult toolidel ega kippunud püsti tõustes kaasa tantsima. Aplaus tuli küll päris korralik.

12.05.2005