Loe

Poiskõsõ läheb tuurile muinaseesti asja ajama

SLÕhtuleht

«Ega me mingi pullibänd ole, me ikka ajame tõsist muinaseesti asja – otsime oma juuri,» kinnitab näitlejatebändi Poiskõsõ üks asutajaliikmeid, Vanemuise draamajuht Ain Mäeots. Juurteotsimiseks läheb juunis, üle-eestilisel estraadikavatuuril «Aeg ei peatu, ei-ei-ei».
Vanemuise inimeste teatripäevapeol esimest korda lavale astunud eurobändi Neiokõsõ paroodiapunt Poiskõsõ on hoogu täis. Kui märtsis ilmus näitlejaist punt teatrirahva ette võrukeelse popurriiga, siis juuni algul läheb lahti tõeline andmine: koos Kuldse Trio ja Kalaga tuurileminek on võru-setukeelsete laulumeeste repertuaari oluliselt kosutanud. Uute pilalulude sekka on sattunud ka ABBA eurovõidulugu «Waterloo», milles Poiskõstõ suu läbi saab hitt Ümera lahingust – «Ymera». Ikka võru ja setu segakeeles ja ikka näitlejanna Merca abistava käega tehtud tekstid.
«Laule on palju, väga palju,» kiidab poiskõnõ Margus Jaanovits. «Tubli kahekümne minuti jagu,» lisab poiskõnõ Andres Mähar. Teiste seas teisend Metallica koverist «Whiskey in the jar» – «Hansa`õuhkaga» (Mäeots selgitab: setu naps, mis koosneb puskarist ja eetrist ja mida taluvad ainult lõuna-eesti verd mehed!)
«Läbivaks stiiliks on meie maa kangelaslik minevik,» muigab Mäeots. Väägvere pasunakoori stiilis frisuurid, hatused kostüümid ja mõõgad on endiselt kohal. Kuhugi ei kao ka senine hitt ehk siis popurrii, kus kõlavad Nexuse hiti «Nii kuum» paroodia «Om nii lämmi», Smilersi «Käime katuseid pidi» (võru keeli «Käämi katusit piten»), Lea Liitmaa ja Genialistide «Armastuse» võrukeelne teisend ning rokkooper «Jesus Christ Superstari» nimilugu, «Jeesusmiiss – umbõ’ šeff».
Et Poiskõsõ tuurile kutsuti, on Mäeotsa sõnul ikkagi teatripäevanalja süü. Kuidas Poiskõsõ asjasse suhtus? «Eks Poiskõsõ arutas asja, leidis selle hää olevat, et ilmarahvast oma ilusa lauluhääle ja kauni välimusega rõõmustada,» vastab Mäeots muiates. Jaanovits lisab enesekindlalt: «Vaim on valmis ja selle pealt tulevad kõik ülejäänud asjad.»
Üleeile püüti Poiskõsõ kaks lugu telepurki. Üks neist, «Om nii lämmi», klipistus samas stiilis kui Neiokõsõ «Tii» – maagiline ring, hingestatud pilgud ja klassikaline interjöör hatuste tegelaste ümber. Klipijupiks valati ka «Jeesusmiiss – umbõ’šeff». TV3 eetrisse jõuavad nood 5. mail.
Poiskõsõ kõrgelennulist kunsti saab 4.-16. vältava tuuri aegu imetella kaksteist korda: täpselt nii palju on ringreisikavas kontserte.

30.04.2004