Loe

Poisikõsõ hakkavad suureks saama

Helen Teesalu, Postimees

Helen Teesalu, Postimees

Vanemuise näitlejatest üheks auhinnapeoks kokku pandud ansambel Poisikõsõ on muusikat teinud juba kolm aastat. Et rahvale setukeelsed laulutöötlused meeldisid, otsustaski bänd esikalbumi «Tii päält iist!» üllitada.

Poisikõsõ asutajaliikme, Vanemuise lavastaja Ain Mäeotsa väitel polegi kõikides muusikapoodides nende albumit veel müügil. «Lähinädalail peaks see aga igale poole jõudma,» kinnitas ta. Asutajaliige peab sobilikuks Poisikõsõ nimetamist šõuansambliks, kes laval endast kõik annab. «Me ei seisa seal nagu poliitilised vaatlejad – kui juba, siis juba!» ütleb Mäeots.

Mees jääb aga tagasihoidlikuks, kui jutt läheb bändiliikmetele ja nende rollijaotusele Poisikõsõs. Ta möönab, et ehkki tema oli küll üks pundi asutajaid, on tegelikult kõik mehed võrdsed ning liidreid keegi ei tunnista. Kuigi bändi kolme tegutsemisaasta jooksul on kollektiivist läbi käinud ka Janek Joost, Tambet Tuisk ja Andres Mähar, säilib praegune koosseis viieliikmelisena. Sinna kuuluvad Ain Mäeots, Margus Jaanovits, Tanel Jonas, Margus Tammemägi ja Riho Kütsar.

Bändi esimene esinemine Vanemuise laval kujutas endast meeleolukat setukeelset popurriid tuntud Eesti lauludest. Näiteks andsid nad uue hinguse Nexuse superhitile «Nii kuum». «Tahame vanadele headele retrolugudele anda lisaväärtuse,» selgitab mees Poisikõsõ praegust muusikalist missiooni.

Mäeots peab üheks Poisikõsõ suureks plussiks seda, et nad ei ole produtsendi looming. «Oleme ise tekkinud,» muigab ta. Kogu kamp loodab, et nad jäävadki igasugustest produtsentidest ja mänedžeridest sõltumatuks.

Teise hea asjana toob Mäeots välja laulude geniaalsed setukeelsed tõlked. «Ka kõige banaalsemast lauluviisist saab asja, kui sellele kirjutada head sõnad,» on Mäeots kindel. Mehel jagub ohtralt kiidusõnu laululoojate-tõlkijate Merle Jäägeri ja Jan Rahmani aadressil, keda Poisikõsõ väga andekaks peab. «See kõlab kuidagi nii värskelt, et endal on lust laulda,» vaimustub Mäeots setukeelsetest tekstidest.

Poisikõsõ unikaalne stiil ja lustiline olek on neile esinemiseks avanud üsna ebatavalised uksed. Näiteks on nad viisijupi üles võtnud nii riigikogus kui ka Tartu vanglas. Viimast peab Mäeots pundi huvitavaimaks esinemiseks, sest vangidel ei lubatud bändile kaasa elada. «Mornid, pokkerimängija näoga mehed,» meenutas Mäeots avanenud pilti. Lavastaja sõnul oli mõne kinnipeetava näol siiski muiet märgata ja pärast kinnitati neile, et etteastega jäädi rahule.

Mäeotsa väitel on neil ette tulnud, et publikut nähes tekib tunne: selle seltskonna peal nende muusika kohe mitte üks teps tööle ei hakka. «Ja ikka töötab! See on kõige hämmastavam!»

Küsimusele, millised on šõuansambli edasised ambitsioonid, vastab mees, et Poisikõsõ soovib Muinas-Eesti asja edasi arendada – pisiasjadest lavastuseni välja. «Kunagi tahaks täisorkestriga päris oma lugusid teha.»

25.04.2007