Loe

Pöialpoistemaal etendub lugu kadedusest

Tartu Postimees

Varakult pileti muretsenud pääsevad Vanemuise teatris Pöialpoistemaale, kus saab vaadata muinaslugu Lumivalgekesest ja pärast etenduse lõppu pöialpoistega mängida.
6.-20. detsembrini mängivad Vanemuise näitlejad 22 korral muinaslugu «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi», mille lavastab kõrgema lavakunstikooli 21. lennu üliõpilane Laur Kaunissaare (21). Tema on ka instseneeringu autor.
«Seda lugu pimestavast ilust, kadedusest ja kõige-kõigemaks olemisest teab enamik maailma rahvaist,» ütles lavastaja. «Praeguses ilukultuse ja maksimalismi ajastus, kus trendikaks olemine on eriti päevakorral, on see muinasjutt igati ajakohane.»

Lumivalgeke ja teised

Erilist huvi pakub lavastajaks õppivale Hugo Treffneri gümnaasiumi vilistlasele vendade Grimmide muinasjutus kirja pandud kadedus ja maksimalism.
Lumivalgekest mängib Kersti Heinloo, printsi Andres Mähar ja võõrasema Merle Jääger. Pöialpoistena astuvad lavale Indrek Taalmaa, Janek Joost, Raivo Adlas, Riho Kütsar, Jüri Lumiste, Ao Peep ja Karin Tammaru.
Kuningat kehastab Tiit Lilleorg, kuninganna on Liis Bender, peaministrit mängivad erinevates etendustes Tambet Tuisk ja Margus Jaanovits.
Pärast etendust pakub Pöialpoistemaa lastele poolteist tundi jõululikku tegevust.
«Lastega mängivad pedagoogikatudengid – 12 kostümeeritud piigat,» ütles Pöialpoistemaa projektijuht Keiu Kaljujärv. «Peale nende on Astri pagarid, kes küpsetavad siin piparkooke.»
Pöialpoistemaal saab lisaks piparkookide küpsetamisele ja kaunistamisele muu hulgas tantsida ja võimelda, lasta liugu ning uurida, kuidas elavad pöialpoisid.
Pöialpoistemaal tuleb kohal olla kell 11 või 18 ning kokku kulub seal umbes kaks tundi ja 45 minutit. Kõigi 22 etenduse piletid müüdi välja juba novembri esimeseks nädalaks.
«Lastele tehtavaid üritusi on erakordselt vähe,» põhjendas suurt publikuhuvi Kaljujärv.
Teiseks põhjuseks nimetas ta õiget ajastatust. «Jõuluaegsed etendused sobivad ideaalselt lastekollektiivide ajakavasse,» ütles projektijuht. «Väga paljud lasteaiad peavad siin ära oma jõulupeo ja tellivad siia ka jõuluvana.»

Etendused jaanuaris

Laur Kaunissaare eelmine vaatajate ette jõudnud ja samuti publikumenukas töö – Brian Frieli «Molly Sweeney» – valmis tänavu jaanuaris Tallinnas Nukuteatri ruumes.
Suurt tungi Pöialpoistemaale põhjendas ta teatri hea müügitöö ning «Lumivalgekese ja seitsme pöialpoisi» ülima tuntusega.
Pöialpoistemaa uksed on valla vaid detsembris. Jaanuaris võtab Vanemuine «Lumivalgekese ja seitse pöialpoissi» oma repertuaari väikeses majas.

Pöialpoistemaa
• Vanemuise suurde majja on rajatud Pöialpoistemaa, kuhu 6.-20. detsembrini saab minna kaks korda päevas.
• Vaadata saab lavastust «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi».
• Pärast tunni ja 15 minuti pikkust vaheajata etendust saab poolteist tundi osaleda pöialpoistepärases tegevuses.
• Kõik Pöialpoistemaa etendused on välja müüdud.

03.12.2003