Loe

Pildi- ja videoreportaaž: «Faehlmann» tuli lavale koos teatrimaagiaga

Raimu Hanson, Kristjan Teedema, Tartu Postimees

Novembri viimasel õhtul tuli Vanemuise väikeses majas vaatajate ette Vaino Vahingu ja Madis Kõivu draama «Faehlmann», mille on lavastanud Margus Kasterpalu. Tartu Postimees jäädvustas lavastamise video ja fotodena, mida toetab sõna.

Esietendusele eelnes teksti vormimine, kunstnikutöö, internetist elektrooniliste sigarite tellimine, poolteist kuud lugemis- ja lavaproove. Samal ajal käis ainukese dekoratsiooni, tuldpurskava kaariku meisterdamine ja kostüümide õmblemine, heli- ja valguskujunduse sättimine, grimmi ja soengute tegemine, peaproovid ja kontrolletendus.

Tartu Postimehel oli võimalus jäädvustada teatrimaagia tekkimist alates oktoobri lõpust, kui lugemisproovis osales Friedrich Robert Faehlmanni uurija Kristi Metste. Lugemisproovide ajal tuli teha trupis näitlejavahetus, sest Margus Jaanovits pidi ootamatult tervislikel põhjustel paariks kuuks teatritööst kõrvale jääma. Tema asemel asus Kreutzwaldi rolli looma Andres Lepik.

Lisaks temale on vaatajate ees Priit Strandberg, Hannes Kaljujärv, Piret Laurimaa, Kärt Tammjärv, Linda Kolde, Marika Barabanštšikova, Karol Kuntsel, Andres Mähar, Karl Robert Saaremäe ja Raivo Adlas.

Lavastaja ja näitlejate kõrval andsid oma osa teatrimaagia loomisesse kunstnik Maret Tamme, valguskunstnik Priidu Adlas, liikumisjuht Janek Savolainen, muusikaline kujundaja Ann Reimann ja inspitsient Kaisa Riivald.

Lisaks neile aitasid sõnal teoks saada ehk näidendist lavastuseks küpseda dramaturg, kunstnik-butafoorid, juurdelõikajad, õmblejad ja kübarategijad, valgus- ja helimeistrid, grimeerijad ja juuksurid, rekvisiitorid, lavameistrid jpt. Lausa ime, et nad kõik oma tegemised õigel ajal üksteist segamata tehtud said. Aga teater ongi ju omamoodi ime, teatrimaagia.

Vaata reportaaži SIIT

(Tartu Postimees, 03.12.2019)

04.12.2019