Loe

Piiludes maski taha

RASMUS REKAND, Tartu Ekspress 2.03.2016

Ooperilaulja Reigo Tamme eestvedamisel startis teatrikohtumiste sari, kus piilutakse armastatud vanemuislaste maski taha.

„Vanemuise koridorides kohtab nii palju huvitavaid inimesi. Nad on kuulsad, vanad tegijad. Aga meid, noori, ei kutsu nad kunagi kuhugi. Nii tahaks rohkem tuttavaks saada,“ põhjendas vestlusõhtu sissejuhatuseks Reigo Tamm naljatamisi, miks ta Karol Kuntseli ja Rasmus Kulli väikese maja ovaalsaali endale külla kutsus. Tunnistajateks veel pea 70 teatrisõpra.

Pingutatult pingevabalt

Idee, kui selline, kiskuda maskid lavalaudadel hõljuvatelt staaridelt, saamaks teada, mis inimene seal taga tegelikult peitub, pole midagi enneolematut. Tammegi peas hõljus see mõnda aega. Realiseerus alles nüüd, mil teater ning Kollased kassid ühiselt käpad külge lõid.

Nii said möödunud laupäeval kohale tulnud teada, miks Karol Kuntseli koolirõivistus pidi nagi all olema ka pingike või kuidas ta piiripunktis kinni nabituna sõjaväest ärakargamise süüdistust pareeris. Mis positsioonile paigituvad Toompea sisehoovi rajatud kilesaunad päästeteenistuse ohuskaalal. Kuulati käepäraseid võtteid tõmbamaks tajutavat piiri sotsiolingvistika ja sotsiofoneetika vahele. Juureldi Rasmus Kulli praktikale toetudes müsteeriumi kallal, kuhu on peidetud Glasgow saunades kerised. Sissejuhatus Malajalami keelde kirsiks tordil

„Ma ise väga pabistasin,“ tunnistas vestlust vedanud Tamm tagant järgi. „Kerge raadiotöö praktika küll on, aga sisuliselt oli tegu siiski uue, karmi väljakutsega. Saabunud tagasiside põhjal võiks julgeda isegi järeldada, et asi õnnestus. Eesmärk ongi viia läbi õdus jutuajamine, kus kuulsus lavalt astub alla, publiku sekka. Paljastub tema inimlik olemus. Pingevabas õhkkonnas, kohvi ja koogiga. Soovi korral suisa padjal lösutades. Saateks muusikalised etteasted. Nagu oleks sõbral külas.“

Vaid aplausi eest

Avaüritust hindas Tamm nelja miinusega. Ennekõike ennast silmas pidades. Igatahes jätkatakse julgel rinnal – kolm järgmist maski taha piilumise üritust on juba kavva raiutud. Ikka laupäeviti, ikka ovaalsaalis. Praegu sellise rütmiga, et kokku saavad üks ooperi- ja teine draama valdkonna tegija.

„Aga me ei taha piirduda vaid lavainimestega, vaid tirida rambivalgusse ka need väga värvikad tegelased, kes muidu jäävad teatris kardina varju,“ vaatas Tamm tulevikku. Mis nime jutuõhtud kandma saavad, on hetkel veel arutlusel.

Lähtudes raamatumüügi edetabelitest, ei ütle ükski eestlane ära võimalusest piiluda staari magamistuppa ja sokisahtlisse. Ning mis võiks olla veel magusam, kui „elulooraamatu“ peatükke loeb nimikangelane sulle ise ette, vastates eksprompt ka kuulja pähe turgatanud küsimustele. Seda kõike tasuta!

Tõesti, miks ei peaks selline projekt tuult tiibadesse saama? Vaid pisukese teavituse toel sotsiaalmeedias kogunes avaüritusele kuulajaid tegijate loodetust enamgi. Nii palub teater ka edaspidi tuleku soovist Facebookis teada anda või küsida kassast tasuta pilet. „Põhimõtteliselt võib kuulama tulla ka juhuslikult mööda jalutaja, aga me sooviks, et kõigil mugav oleks,“ põhjendas Tamm registreerimise vajalikkust. „Ja kui tõesti ovaalsaalis kitsaks läheb, eks siis kolime mõnda avaramasse ruumi.“
VANEMUISLASTE KOHTUMISÕHTUD:

  • 12.03 – Merle Jalakas ja Merle Jääger
  • 9.04 – Karmen Puis ja Küllike Saldre
  • 30.04 – Simo Breede ja Hannes Kaljujärv
04.03.2016