Loe

Peeter Paan lendab ja tantsib

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Lugu lennuvõimelisest Peeter Paanist, kes ei kasva kunagi suureks, tuleb Vanemuises vaatajate ette esimest korda, kusjuures nii, et poiss lisaks lendamisele tantsib. Kuid see esmakordsus ei ole lavastuses ainuke.

Nimelt on «Peeter Paani» libretist ja koreograaf Oksana Titova, kes lavastab kahevaatuselist balletti esimest korda. Seni on tähelepanu ja ka auhindamist pälvinud tema osalusel valminud lühilavastused.

Titova ei ole kunagi varem vaatajate ette toonud ka sellist tantsulavastust, millest tunnevad kõige suuremat rõõmu lapsed koos oma vanematega.

Külluslik fantaasia

Lastele lavastamisel saab Titova sõnul olla täiesti siiras ja tunda ennast vabalt, keskenduda selgetele suhetele ja emotsioonidele, lihtsatele asjadele.

Briti kirjaniku J. M. Barrie lugu iseenesest lihtne ei ole, sest on kantud külluslikust fantaasiast.

Nii raamatus kui ka balletis lendab ühel ööl Wendy ja tema vendade tuppa Peeter Paan, et viia nad kaasa imelisele Eikunagimaale. Seiklustes kohtuvad lapsed, haldjad, näkineiud, piraadid eesotsas hirmuäratava kapten Konkskäega ja koguni tiksuv krokodill.

Peeter Paani tantsib Guy William Burden või Colin Thomas Maggs. Wendy osas on Hayley Jean Blackburn või Nashua Dahhab, väikese haldja Tinker Belli rollis on Mai Kageyama või Saori Nagata.

Viimati nimetatud Vanemuise baleriin on laupäeval esietenduse aegu koos Steven Melendeziga (teises koosseisus kapten Konkskäsi) ja Willem Houckiga (piraat Noodler) Ungaris, et osaleda Rudolf Nurejevi nimelisel rahvusvahelisel balletikonkursil.

Balletijuhi algatusel

Vanemuise mängukavasse tuli «Peeter Paan» teatri balletijuhi Mare Tommingase algatusel. Tema kujundatud on ka kostüümid.

«Ma valisin lavastuse idee, aga ma ei dikteerinud lavastajale, kuidas seda teha. See on Oksana lavastus, tema visioon,» ütles ta. «Ma arvan, et valmib väga huvitav ja südamlik lavastus.»

Balletijuhi sõnul sobib «Peeter Paan» kogu perele, sest see on lugu sõprusest, hoolimisest ja tunnetest.

Fantaasia kahes vaatuses
• Vanemuise suures majas esietendub 8. märtsil kell 18 ballett kahes vaatuses «Peeter Paan».
• Libretist, koreograaf ja lavastaja on Oksana Titova (rahvusooper Estonia), lavakujundaja Elo Soode, kostüümikunstnik Mare Tommingas, muusikakujundaja Taavi Kerik-mäe, valguskunstnik Airi Eras, videokunstnik Andres Tenusaar alias Tencu.
• Lavastuses osaleb kogu Vanemuise balletitrupp ning Vanemuise tantsu- ja balletikooli õpilased. 

07.03.2008