Loe

Paradoksaalne Taarka Obinitsas

Võrumaa Teataja

Meremäe valla tänavune suurim suveprojekt on koostöös teatriga Vanemuine valmiv „Taarka” lavastus, mille kallal töötatakse juba aasta algusest saadik. Ligi kaks ja pool tundi kestva tragikoomilise näitemänguga püütakse publikule näidata tükikest setu kultuurist.
Loo setu vastuolulisest laulikust on kirjutanud Kauksi Ülle. Ülle ütles, et luges Hilana Taarkast kõigepealt koolilapsena Töörahva Elust. Rahvalauliku elulugu andis võimaluse tuua lavale setu kultuuri kuldaeg. Ta arvab, et võrokesena on tal tilk setu verd kindlasti kuskil voolamas, kuid setu ja võru kultuuris on ka sellest hoolimata palju ühist.
Taarka roll on kirjutatud Merle Jäägerile ehk Mercale, kel on Setu juured. „Temperamenditüübi poolest sobib roll mulle väga hästi,” sõnas Merca. „Ma kardan pigem laulude õppimise pärast: häälel on suur koormus.”
Taarka taustast on ta kuulnud päris palju ning on ka kohapeal Obinitsas inimestelt tema kohta küsinud. Setumaal suhtutakse Taarkasse kaheti: osa inimesi imetles teda lauluande pärast, osa kutsus teda aga seljataga mustlaseks, sest ta oli tumedavereline, temperamentne ja isepäine ning käis majast majja kerjamas.
Merca arvab, et nendele näitlejatele, kes pole setu kultuuriga kokku puutunud, on kõige raskem keel. Siiski usub ta, et keel tuleb üsna kiiresti kätte. Ta soovitab kõigepealt võtta sisse paar pitsi, sest Setu murrakut tuleb rääkida pehme keelega.
„Taarka” esimesed proovid olid kevadel Tartus, kui toimus esimene lugemine ja materjaliga tutvumine. Obinitsas algavad proovid 10. juulil. Vallavalitsusega sujub lavastaja Ain Mäeotsa sõnul koostöö nii hästi, kui üldse saab.
Meremäe vallavanem Aivar Nurk ütles, et „Taarkast” soovitakse kujundada Setumaa maineüritus. Muretseda tasub praegu veel üksnes ilma pärast. Obinitsas ja selle ümbruses elavatel inimestel palub vald endast parima anda ja oma koduümbrus korda teha.
Lavastuse minimaalne eelarve on praegu koos. Projekti on juba toetanud Meremäe vald, Setumaa kultuuriprogramm, lõunaeesti keele ja kultuuri programm, hasartmängumaksu nõukogu, kohaliku omaalgatuse programm. 14 000 krooni eraldas Võrumaa kultuurkapitali ekspertgrupp.
„Üldsuse huvi on päris suur olnud, ikka helistatakse ja küsitakse,” märkis Nurk. „Projekt on suur ja tõsine. Me siin vallavalitsuses tunneme, et suurele kutselisele teatrile võrdväärseks partneriks olla on päris raske.”

16.06.2005