Loe

Pär Isberg toob lavale “Uinuva kaunitari”

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teatri suures majas esietendub laupäeval, 4. oktoobril imekaunis ballett „Uinuv kaunitar”, mille koreograaf-lavastaja on Pär Isberg Rootsi Kuninglikust Balletist.

Pjotr Tšaikovski muusikale loodud balleti libreto kirjutasid üheskoos lavastaja Pär Isberg, lavastuse kunstnik Bo-Ruben Hedwall ja kostüümikunstnik Emma Gauffin, kõik kolm Rootsist. „Uinuva kaunitari” libreto loodi spetsiaalselt Vanemuise teatri balletitrupile.

Lavastuse muusikajuht ja dirigent on Aivo Välja, dirigent Lauri Sirp ning valguskunstnik Tõnu Eimra. Tantsivad Hayley Jean Blackburn, Nashua Mironova, Mai Kageyama, Steven Melendez, Takuya Sumitomo, Colin Thomas Maggs, Saori Nagata, Janika Suurmets, Ilja Mironov, Mantas Daraškevicius, Rita Dolgihh, Ruslan Stepanov, Marika Aidla, Guy William Burden jpt.

Lavastuses osaleb Vanemuise teatri kogu 39-liikmeline balletitrupp ning samuti Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased. „Olen tänulik balletijuht Mare Tommingasele kutse eest tulla Vanemuisesse lavastama hoopis teistsugust „Uinuva kaunitari” lugu,” ütles Pär Isberg.

„Uinuvat kaunitari” peetakse Tšaikovski kolmest balletist parimaks ja sellest on saanud üks tuntumaid klassikalisse repertuaari kuuluvaid teoseid. Balleti esmaettekande koreograaf oli Marius Petipa ning see toimus 1890. aastal Peterburi Maria Teatris.

Pär Isberg on oma „Uinuvas kaunitaris” pannud aja ja ruumi liikuma aga hoopis omalaadsel moel – muusika on sama, lugu on põhiolemuselt sama, isegi tantsutehnika on sama –, kuid tulemuseks on midagi hoopis teistlaadset ja põnevat. Tema balletilavastuses põimuvad 1908. ja 2008. aastal ühes mereäärses kuurordis aset leidvad sündmused.

Vanemuise balletipublikule on koreograaf-lavastaja Pär Isberg tuttav juba varasemast: 2004. aastal tõi ta lavale balleti „Pähklipureja”, mida etendatakse Vanemuises menukalt praeguseni. Rootsi Kuninglikku Balletiteatrisse asus Pär Isberg tööle 1974 ja 1987 sai temast selle teatri esitantsija. Aastatel 1996–1999 oli Pär Isberg Rootsi Kuningliku Ooperiteatri peakoreograaf. 

26.09.2008