Loe

Oratoorium vedas publiku püsti

Tartu Postimees

Näitleja Jaak Printsi silmis särasid rõõmusädemed, kui ta võttis pärast kontserdimaja ja teatri ühist muusikahooaja lõpetamist vastu õnnitlusi, sest oratooriumi esitamine läks publiku aplausi järgi otsustades ülihästi.
Vanemuise kontserdimaja saali äärest ääreni hõivanud kuulajad tänasid lava tihedalt täitnud muusikuid ja lauljaid nii, et tõusid aplodeerimise aegu püsti.
Aplaus ei tahtnud ega tahtnud lõppeda ning Anu Tali dirigeeris Vanemuise sümfooniaorkestri esitama katke äsja ette kantud peaaegu tund ja 20 minutit väldanud teosest.
Oma osa andsid õnnestunud esitusse ka lauljad Alla Popova, Merle Hillep, Valentina Kremen, Jan Oja ja Aare Saal ning näitlejad Mirtel Pohla, Hannes Kaljujärv, Gert Raudsep ja Jaak Prints. Viimane oli ka oratooriumi lavastaja.
«See oli minu esimene lavastus. Võtsin seda kui väljakutset, nagu armastab Andrus Vaarik öelda,» ütles Prints.
Lõppeval teatrihooajal Vanemuisesse tööle tulnud ja uuest hooajast oma näitlejateed Tallinnas jätkav Prints õppis Arthur Honeggeri dramaatilist oratooriumi «Jeanne d’Arc tuleriidal» tundma arvutis. «Tundub üsna raske, aga väga ilus,» ütles lavastajana debüteerinud näitleja.
Oratooriumi said kuulata möödunud nädalal ka tallinlased ja pärnakad.
Mullune kontserdihooaeg lõppes kontserdimajal ja teatril samuti ühiselt – Carl Orffi lüroeepilise oratooriumiga «Carmina burana».
«Mõtlesime traditsiooni jätkates panna praegusele muusikahooajale võimsa punkti,» ütles Vanemuise kontserdimaja direktor Kulvo Tamra.
Orkestrantidele oli see siiski koma, sest homme Estonia kontserdisaalis algava festivali «Tubin ja tema aeg» raames mängib Vanemuise sümfooniaorkester Tartus kontserdimajas Lauri Sirbi juhatusel (26. mail) ja Neeme Järvi taktikepi all (19. juunil).

17.05.2005