Loe

Ooperit kuulab publiku hulgas eksamikomisjon

Tartu Postimees

Vanemuise väikeses majas esietendub täna õhtul Gian Carlo Menotti ooper «Vanatüdruk ja varas», milles üks peaosalisi Karmen Puis astub publiku ette endast üle kahe korra vanema miss Toddi osas.
Kui ooperi lavastaja, Eesti Muusikaakadeemia (EMA) õppejõud ja Vanemuise ooperisolist Taisto Noor põikas teisipäevase proovi eel läbi jumestustoast, nõudis ta peaosalise näole ja soengule suuremat vanatüdrukulikkust.
EMA magistrant ja Vanemuise ooperisolist Karmen Puis laskis end rahumeeli kortsuliseks teha, sest osa loomisel on suur tähtsus ju ka välimusel ning küllap võtab publiku hulgas istuv komisjon tema osatäitmise magistritööna niimoodi paremini vastu.
«Lavastus on tehtud selleks, et Karmen Puis võiks teha oma magistrieksami ja et EMA Tartu filiaali saaksid bakalaureusena lõpetada Laili Jõgiaas ja Siiri Koodres,» rääkis Noor.
Kui kõik läheb kavakohaselt, saab Puis magistriks aasta pärast. «Kool ei jookse üldjuhul mitte kunagi mööda külge maha,» rääkis ta. «Aga ma loodan, et see annab mulle võimaluse ka õpetada – näiteks Elleri koolis laulmist.»

Kaks üliõpilast

Siiri Koodres ja Laili Jõgiaas on lavastuse erinevatel etendustel teenijatüdruk Laetitia osas. Esimene neist laulab tudeerimise kõrvalt Vanemuise ooperikooris. Jõgiaas praegu lauljana kuskil ametis ei käi, kuid loodab samuti teatrikoori palgale saada.
Bakalaureusekraadi iseenesest üleliia tähtsaks ei pea neist kumbki. «Paber ei loe midagi, peaasi et ise oskad häält teha – ja selleks on vaja õppida,» ütles Jõgiaas.
Nüüd näitavad nad oma hääle publiku hulgas istuvale komisjonile ette ooperis, mis räägib sellest, kuidas ontliku miss Toddi majja tulnud hulkuri moodi Bob muudab sealset elu.

Bob tuleb elu muutma

Bobi kehastab Rando Piho, kes on EMA lõpetanud 1995. Magistrantuuri ei ole ta kavatsenud minna. «Võimalus ju oleks, aga siis ei jääks loominguliseks tegevuseks nii palju aega – olen Vanemuises väga hõivatud solist,» rääkis ta.
Umbes 50-aastase miss Pinkertoni osa esitab EMA Tartu filiaali teise kursuse tudeng Liana Kullasepp. Vanemuislane Meelis Hansing teeb viis sõnatut rolli.
Et lavastust on kavas mängida vaid neli korda, siis käis lavastamine suure kokkuhoiu tähe all. Seetõttu ei saada näitlejaid orkester, vaid klaveril Jaanika Rand-Sirp, ning kunstnik Liina Pihlak pidi laskma ümber kohendada vanu kostüüme ja dekoratsioone.
Gian Carlo Menotti groteskse ooperi «Vanatüdruk ja varas» maailmaesietendus oli raadios (National Broadcasting Company) aastal 1939. Esimest korda jõudis see lavale Philadelphia Ooperis kaks aastat hiljem.
Sedasama ooperit võis viimati nautida Arne Miku lavastuses Estonia talveaias möödunud kuul. Vanemuise väikeses majas on esietendus täna kell 19 ning ülejäänud etendused homme kell 16 ja pühapäeval kell 14 ja 19.

29.04.2004