Loe

Ooperisolist ennustab mustlaskaartidega ja küsib nõu inglitelt

Aive Antsov, Naised

Aive Antsov, Naised

Tuleb ette hetki, mil Vanemuise solist Merle Jalakas (40) sätib köögilauale tumesinise laudlina, süütab lõhnaküünla ja paneb õrnalt mängima harmoniseeriva muusika. Magustoiduna tõstab ta lauale kaardipaki “Mustlase ennustused”. Ja teeb siis ühe korraliku ladumise.

Merle vanaema tegeles kogu elu põnevate maagiatega – ennustas kaartidega ja kasutas lähedaste inimeste aitamisel iidseid tarkusi. “Eriti on meeles, kuidas ta mul lapsena soolatüükad ära nõidus. Võttis villase lõngajupi, tegi sinna nii palju sõlmi, kui palju mul soolatüükaid oli, ja mattis lõngajupi sauna taha maha. Nentis, et kui lõngajupp ära mädaneb, olen soolatüügastest lahti. Täpselt nii oligi! Pole soolatüügastega enam kunagi probleeme ka olnud.”

Memm elas Virtsus mere ääres. Kui vanaema õhtul teevee keetis, kogunesid laua ümber külas viibinud sugulased. Igaüks püüdis teha kõik selleks, et vana ennustaja laoks esimesena kaarte just temale. See oli meeleolukas, kuid vanaemale püha ettevõtmine, sest oma ennustuskaarte ei lubanud ta kunagi kellelgi teisel puutuda. Lastes, sealhulgas Merles kruvisid õhtused ennustusrituaalid sisemise põnevuse kõrgele üles.

“Selgetel augustiöödel kutsus vanaema mind õue trepi peale istuma, seal rääkisime taevatähtedega juttu,” meenutab lauljanna. “Ta seletas, mis märgid taevas on, vestis ka horoskoopidest. Oli inimene, kes võttis sellisteks asjadeks aega.”

Jätkab memme traditsiooni

Nüüd on kaardiladumine jõudnud omakorda Merle ellu. “Enne suvevaheaja algust, kui lapsed veel väikesed, ostsime perele tavaliselt iga kord uue mängu,” alustab ta oma meenutust. “Nii kogunes kapitäis mänge. Lapsed kasvasid suureks, mina aga jätkasin traditsiooni. Läksin ja ostsin ennustuskaardid, endale mänguks. Need kohe kutsusid mind poes.”

Merle meelest on kaardid ilusad ja arusaadavad. “Mida rohkem tegeled, seda rohkem kaardid ennast sulle avavad. Hakkad tajuma erinevaid seoseid,” kinnitab ooperiprimadonna.

Ta on teinud erinevaid ladumisi ja väga tihti ka iseendale. Kui helistab mõni sõbranna või tuleb külla sugulane, kel Merle kaartidest maitse suus, võtab naine ette ka pikema ladumise – käib kõik pakis olevad kaardid korraga lauale, nii et moodustuvad erinevad read. Nendes ridades peegelduvad suhted, rahaline seis jne.

Kui Merle teeb ladumist ja selgitab kaartide tähendust, pöörab ta tihti oma pilgu justkui kusagile mõõtmatusse kaugusse. Sel ajal palub ta kõigil, keda ladumine otseselt ei puuduta, köögis mitte viibida, et jätta inimesele, kellele ennustab, privaatset ruumi.

Kui ta mustlaskaarte lauale seab, levib üle kogu köögi hõrk põnevus. Ja pole imestada, sest sellest põnevusest hakkavad vormuma mõtted ja tunnetused, mis justkui sügaval sisemuses küsija enda sees juba olemas.

“Ei ole neid ladumisi kellelegi peale pressinud,” kinnitab Merle. “Kui inimene tahab, siis laon. Mul ei voori siin tohutuid masse. See on rohkem salajane hobi ja kirg. Mõnikord võtan kaardid sõbranna juurde minnes kaasa, kui seda on palutud.”

Kaardid tõid saladuse päevavalgele

Aastaid tagasi pani ta kaarte vennanaisele ja pärast ladus kohe ka vennale. “Mõlemale eraldi. Kuid kaardid tulid sarnased. Vaatasin – oma kodu, elumuutus kodus, kurekaardid. Need ju puhtalt lapsekaardid, mõtlesin. Teadsin, et lapseteema pole meil jutuks tulnud. Kuid pärast tuli vennanaine ja ütles, et ongi nii – ta ootab last. Aga pole sellest veel kellelegi rääkinud.”

See laps, kelle Merle venna perele välja ennustas, on praegu kaheaastane. Eks igapäevaseid armuasju on sõbrannadele ladumisel ka täppi läinud. Enamik probleeme, millega tullakse nõu küsima, on ikkagi suhteprobleemid.

Endalegi mustlaskaarte ladudes on välja imbunud reaalne tulevik. “Suhteliselt hiljuti mitmel ladumisel järjest vaatasin – jooksevad kaardid, kus teemaks mäng, lapsepõlv, suhtlemine lastega, teisiti edasiminek. Ja seda just tööalaselt,” räägib Merle uskumatu loo. “Siis sain idee teatri noorsoojuhilt, et oleks vaja programmi, mis tutvustaks lastele ooperit. Idee oli niivõrd vahva, et hakkasin kolleeg Jaan Willem Sibulaga ette valmistama laste ooperitundi. Mõne aja pärast tuligi meil teatris välja “Appi! Ooper!?”.”

Mustlaskaardid on naise jaoks pigem tuleviku ennustamiseks, kuid tagataskus on tal olemas ka ruunid, millega töötades saab sisemaailma avada ja tasakaalustada. “Ruunid toovad alateadvusest välja varjatud mõtted ja probleemid,” usub Merle.

Oluline on küsimuse sõnastamine

“Ruunid on sisevaatlus, isiklik psühholoog,” kõneleb Merle. “Nende puhul pean oluliseks küsimuse sõnastamist. Mitte küsida “Kas ma pean selle suhte katkestama?”, vaid pigem esitada küsimus “Mida ma selle suhte kohta peaksin teadma?” Kui küsida “Kas ma katkestan …”, lülitad enda otsustamisest välja. Kui küsid üldisemalt, vaatad sissepoole, saad vastuse, hakkad ise mõtlema ja analüüsima ning pilt selgineb.”

Ruunidega uurib Merle endale vahel ka vastust “ei” või “jaa”. Kui ruun tuleb kotist välja õiget pidi, on vastus jaatav, kui valet pidi, siis eitav. Lihtne! “Aga olen ikkagi rohkem uurinud alateadvuse küsimusi,” kinnitab ta. “Olen ruunide abil oma sisemist mina tundma õppinud ja leidnud, et mu sees on hulganisti mõtteid, mida ei julge isegi tunnistada.”

Ruunid, nagu kõik teised maagilised abivahendid (peale mustlaskaartide) on Merlele kingitud. “Järelikult on ennustamine, mida laon mustlaskaartidega, läinud inimestele hinge,” leiab ta ise.

Köögikapi nurgas aukohal seisavad kaardid “Tervendamine inglite abiga”. “Need on ühed väga head kaardid,” usub Merle. “Negatiivseid kaarte selles pakis pole, inglid räägivad ainult armastusest.”

Merle tunneb nende toetust ja kasutab kaarte siis, kui vajab keset päeva justkui sõbra õlga või armsama kallistust. “Näiteks istun lõuna ajal maha, võtan kaardid ja segan. Küsin: kuidas tänane etendus läheb? Või mida peaksin tänase õhtu kohta teadma?”

Segamise ajal mõeldud küsimuse ajal võib tunduda, et mõni kaart tahab pakist eriti välja tulla. Mõni kaart kukub lausa ise lauale. “Kõigile sellistele märkidele tasub tähelepanu pöörata, sest selle kaardiga saadavad inglid olulist sõnumit edasi,” on lauljanna veendunud.

Meeletu pinge ja valuvaigistid

Mitmekülgne Merle on õppinud ka reikit. Enda peal kasutas ta reikit taastusraviks õlaprobleemi puhul, mida meditsiinis kutsutakse külmunud õlaks. “See on hull haigus, võtsin meeletult valuvaigisteid,” meenutab naine. “Olin elanud nagu orav rattas, meeletu pinge peal.”

2003. aastal tuli haigus Merlet õpetama. “Kui jõudsin reikini, sain esimesed meditatsioonikogemused, hakkasin esimest korda tegelema iseendaga. Senine elu oli toimunud väljapoole, siis hakkasin vaatama rohkem ka enda sisse.” Merle mäletab, et kui reikimeister Maire Sirkel ühel nende esimesel kohtumisel tema käest küsis: “Mida sa praegusel hetkel elult kõige rohkem tahaksid?”, siis ta vastas: “Ma tahan lihtsalt vaikselt olla.”

“Tol hetkel tundus see täielik absurd, ma ei julgenud seda endale tunnistadagi. Aga tänu reikile sain aja maha võtta. Kui mulle praegu see küsimus esitada, oleks hoopis teine vastus.” Täna ei anna Merle õlg enam tunda, haigus on tänu suurepärasele taastusravile ja reikile taandunud. Reiki ei välista tavameditsiini, ta on imeline vahend eneseraviks. “Hästi tähtis on usk. Ja just usk iseendasse.”
Lauljanna jätkab igapäevaselt sisemaailma arendamist, aidates põnevate kaardiladumistega neid lähikondseid, kes temalt nõu uurivad.

“Nii kaardid kui ka ruunid annavad selguse eneseanalüüsiks. See paneb mind mõtlema asjadele, mille üle muidu pole aega arutada. Tavaliselt on meie elu kiire, aga on vaja hetki, mil ka enda peale mõelda. Et aru saada, mis võimalused tegelikult olemas on.”

Palusime Merlel laduda kaarte Eesti riigile, et uurida majanduslikku seisu surutise ajal. Alguses oli ta selle palve peale täiesti üllatunud: “Ega ma ole poliitilisi asju küll kunagi kaartidega vaadanud.” Aga siis oli nõus. Valis inglikaardid. Ja mis selgus?

MINEVIK – tuleb välja kaart “Lapsed”
Merle tõlgendus: “See läheb huvitavalt täppi. Kõik see, mis toimus – lõbutseti nagu lapsed. Kõigil oli raha ja rõõmu, rahaga mängiti. Ehitati liivalosse, ei muretsetud homse pärast. Elati ühes hetkes, ühes päevas, täis mängulusti.”
OLEVIK – kaart “Vaimne kasvamine”
“On käsil vaimse kasvamise periood. See periood võib tekitada mitmesuguseid tundeid, segadust, põnevust, hirme. Hetkel ongi osa segaduses, teised jälle ütlevad, et põnevamat aega pole olnud. Ollakse hirmul, kuidas selline asi võis juhtuda. Praegu tasub tähelepanu pöörata vaimsele kasvamisele ja õppimisele, edasi saab tarkuste ja õiglaste lahendustega. Kaardid ütlevad: “Uskuge, et seesama kõrgem vägi, mis teid sellele vaimsele teele viis, kannab hoolt ka kõige muu eest teie teekonnal.”
TULEVIK – kaart “Andestamine”
“Vabastage meelepaha ja tunnetage, et olete tervenenud. Vaatamata sellele, mis olukorda keegi on sattunud, pole vaja meelepaha ega viha endas kanda, see on vaja vabaks lasta. Tuleb vana unustada ja edasi elada. Kõik, mis on olnud valus, sellele on vaja oma südames andestada.” 

14.05.2009