Loe

Ooperilaulja unistus täitub balletilavastuses

Tartu Postimees

Täna esietendub Vanemuises tantsulavastus «Suveöö unenägu», milles ooperisolist Jaan Willem Sibul saab ellu viia kümmekond aastat tema meelisklusi täitnud unelma.
«Olen ainulaadses teatris, kus on kõik žanrid esindatud. Siin on fantastiline võimalus kõiki neid proovida,» rääkis Sibul.
Unistuse tekkimisest on möödas umbes kümme aastat. Selle aja jooksul on Sibul tulnud lavale rohkete muusikalavastuste kõrval ka peaaegu kümnes sõnalavastuses. Tundus aga, et balletis jääbki käsi valgeks tegemata.

Suveöiselt unenäoline

Ehk olekski Sibula unistus unistuseks jäänud, kui balletijuht Mare Tommingas ja koreograaf Hugo Fanari poleks jõudnud kokkuleppele tuua Tartus vaatajate ette suveöiselt unenäoline tantsulavastus.
Shakespeare kirjutas oma romantilises komöödias «Suveöö unenägu» maailmakuulsaks käsitöölise Nick Bottomi, kes on agar taidlusnäitleja ja kes saab ülikurblikus lustmängus Pyramuse osa.
Pyramus on harrastustrupi juhi Peter Quince’i sõnul armastaja, «kes teeb endale armastuse pärast vahvalt lõpu peale». Enne Pyramuse osas hinge heitmist satub aga Bottom haldjate meelevalda.
«Haldjate kuningannale Titaniale, kes on Rita Dolgihh, puistatakse silma armumise puru. Ta armub minusse ja mina temasse,» rääkis Bottomi ja Pyramuse osa tantsiv Sibul. «Ma näen järsku kõiki haldjaid ja ma tantsin koos nendega.»
Üleeilseks prooviks oli Sibul oma osa omandanud nii hästi, et ajas haldjaid naerma. Naeruturtsatusi tuli ka saalist.
Kuid kaugeltki mitte ainult Sibulat, Dolgihhi ja lavastaja Quince´i osa tantsivat Aivar Kallastet ei näe vaatajad täna esietenduvas lavastuses.
Kunstnik Iir Hermeliini dekoratsiooni taustal ja otsas ronib, keerutab ja hüppab kogu balletitrupp ning kaasa lööb muusikuid ja lauljaidki. Fanari on andnud Shakespeare´i fantaasiale uued mõõtmed, seganud erinevaid tantsu- ja muusikastiile.
«Fanaril on väga omanäoline koreograafikäekiri,» rääkis Tommingas. «Ta on oma loomingus vaba ja tulemus on seetõttu nauditav.»

Kolmas etendus Riias

Tulemust on näha tänasel esietendusel, mis algab Vanemuise suures majas kell 19. Teine etendus on sealsamas 23. märtsil ja kolmas 29. märtsil Läti Rahvusooperis.
«Juba aasta tagasi oli kokkulepe, et me sõidame sinna külalisesinemisele,» rääkis Tommingas. Teades Hugo Fanari käekirja ja ideid ning Iir Hermeliini lavakujunduse kava, pakkus ta Riiga viimiseks välja «Suveöö unenäo».

18.03.2005