Loe

Ooperi toob lavale rahvusvaheline trupp

Tartu Postimees

Vanemuises tuleb lavale ooper «Võluflööt», mille lavastaja, kunstnik ja kostüümikunstnik on sakslased ning peaosades laulavad eestlaste kõrval tõmmu ameeriklanna ja venelased.
Lavastaja Arila Siegert on Mozarti ooperi «Võluflööt», mille maailmaesietendus oli Viinis täna 214 aastat tagasi, juba korra lavale toonud. Seda tegi ta kodumaal Osnabrücki Linnateatris tänavu märtsis.
«Osnabrückis olid tähelepanu keskmes Tamino ja Pamina suhted ja üleüldse armastus,» rääkis lavastaja. «Siin on kogu lavastus täiesti teine.»

Laval katusekamber

Vanemuise suure maja laval lähtub tegevus katusekambrist, mis on Tamino (Jan Oja või Mati Kõrts) magamistuba.
See lubab arvata, et lavaloos on tegemist selle noore mehe unenäoga. On ju tegelikkusest üsna kaugel ka Tamino püüdlus päästa Öökuninganna (Wendy Waller või Angelika Mikk) tütart Paminat (Alla Popova või Alfia Kamalova).
Varem tantsija ja koreograafina publikut paelunud Siegert on suurt tähelepanu pööranud homme esietenduva ooperi lavastuses liikumisele. «Ma olen väga õnnelik, et Tartus leidsin trupi, kes suudab laval imetoredasti liikuda,» märkis ta.
Teiste hulgas laulab ja liigub Ameerika Ühendriikidest pärit Wendy Waller. Kuigi ta töötab neljandat aastat Saksa Rahvusteatris Weimaris, kohtus Siegert temaga esimest korda Emajõelinnas.
Vanemuise ja üksiti «Võluflöödi» muusikajuhi Hendrik Vestmanni kutsel Öökuninganna osas üles astuv lauljatar on esimene mustanahaline, kelle palet on teatri staažikas jumestusala juhataja Aino Kartul Vanemuises värvikamaks muutnud.
«Võluflööt» on Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema andmeil üle viie aasta taas esimene ooper, mis tuleb välja teatri suures majas.

Suures ja väikeses majas

Viimasel ajal ooperimajana kasutatud väikesesse majja on põhjust esietendusele minna 3. veebruaril, mil lavaküpseks saab Georg Friedrich Händeli ooper «Acis ja Galatea». See lavastus on Vanemuise ja Läti Rahvusooperi ühislooming.
Veel enne, novembri lõpus, peab aga suures majas esietenduma lasteooper «Talvemuinasjutt».
See põhineb Eugen Kapi nüüdisaegsesse kõlavärvingusse sätitud muusikal ning asendab varem välja kuulutatud Olav Ehala «Lumekuningannat», mis jõuab laste ette aasta pärast.

30.09.2005