Loe

Ooper tuletab ennast meelde kogu Euroopas

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuine avas eile Tartu raeplatsi vaateakendel koostöös linnamuuseumiga näituse.

Väljapanek koosneb 20 suurele kangale trükitud fotost, mis loob ülevaate Vanemuise laulukuulsustest – alustades 19. sajandi Amalie Konsast ja lõpetades 21. sajandi Alla Popovaga.

Näitus annab märku homme, 17. veebruaril kogu Euroopas tähistatava ooperipäeva lähenemisest.

Päeva keskne sündmus on ooperigala Vanemuise suures majas, kus lavale astuvad solistid Venemaalt, Lätist, Leedust ja Eestist, Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester ning flamenkostuudio Duende tantsijad.

Kõlavad aariad ooperitest «Võluflööt», «Madame Butterfly», «Jevgeni Onegin», «La Traviata», «Carmen», «Hoffmanni lood» ja «Porgy ja Bess» ning muusikalisest lastelavastusest «Lumekuninganna».

Dirigeerivad Toomas Vavilov ja Lauri Sirp. Lavastaja on Taisto Noor, galat juhivad Gerli Padar ja Tiit Made.

Ooperižanri 400. aastapäeva tähistavad Euroopa 23 riigi ooperimajad, kokku sadakond teatrit Moskvast Reykjavikini ning Tartust ja Tallinnast Lissabonini. Sel moel kutsutakse kõiki tõdema, et ooper on end pidevalt uuendav, elav ja tõeliselt euroopalik kunstivorm.

Rahvusooperi Estonia peadirektori, organisatsiooni Opera Europa juhatuse liikme Paul Himma sõnul ühendab ooperižanri aastapäev märgatavalt kogu Euroopa kultuurielu.

Samuti Opera Europasse kuuluv Vanemuine seab ooperipäeval põhieesmärgiks teatri juhi Paavo Nõgene sõnul tuua noori ooperikunstile lähemale, teha neid ooperiga tuttavaks.

Eesti Televisioon vahendab vaatajaile 17. veebruaril mõlema teatri galat.

Homme Tartus
• Kl 14 Vanemuise väikeses majas noorte ooperimäng «Hunt ja seitse kitsetalle»
• Kl 16 Vanemuise väikese maja ovaalsaalis väitlus «Ooper on iganenud teatrivorm», väitlevad Marko Reikop ja Sven Kivisild-nik, modereerib Kaarel Oja
• Kl 19.30 Vanemuise suures majas Euroopa ooperipäeva gala
• Kogu päev saab osta poole hinnaga pileteid Vanemuise ooperilavastustele hooaja lõpuni

16.02.2007