Loe

Omamoodi mehed elavad kaks vaatust publiku ees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kaks vaimuhaiglas sõbrunenud norralast saavad Oslo sotsiaalametilt kahe peale ühe korteri, kus nad teevad esimesi katseid elus ilma kõrvalise abita hakkama saada.

Neid kammitseb inimpelglikkus. Ellingul (Riho Kütsar) ja tema sõbral Kjell Bjarnel (Margus Jaanovits) on väga raske isegi poes toitu ostmas käia. Mis siis veel rääkida suhtlemisest majaelanikuga, kelle hulgas on ka naabrinaine Reidun Nordsletten (Ragne Pekarev).

Sotsiaaltöötaja Frank (Markus Luik) suudab need kaks kiiksuga meest ükskord ometigi viia nii kaugele, et nad lähevad kinno. Koju naasnud, annab Elling hävitava hinnangu: «See film on hea näide sellest, et norra filmid ei pea oma kohuseks ühiskonna arengus kaasa rääkida.»

Mustvalge suhtumine

Kui palju räägib aga ühiskonna arengus kaasa Tartus Saksa Kultuuri Instituudis etendatav «Elling»? Lavastaja Ain Mäeots ütles vastuseks, et vaatajate ees on mitme tasandiga lavastus, milles tekib ka Norra ja Eesti sotsiaalhoolekande kõrvutus.

Kuid veel olulisem tema meelest on tähelepanu juhtida üldlevinud mustvalgele suhtumisele, mille kohaselt on olemas ainult normaalsed inimesed ja hullud. See välistab lavastaja sõnul pooltoonid, ometi on iga isiksus erinev.

Vanemuise trupp etendab «Ellingut» juugendstiilis maja saalis, kus vaatajate esimene rida asub näitlejatest vaid paari-kolme meetri kaugusel. «Ma tahtsin seda lavastust teatrimajast välja viia võimalikult ebateatraalsesse kohta,» ütles Mäeots. «Publik tuleb justkui kahe mehe korterisse ja näeb ehedaid hetki nende elust.»

Üleliigse teatraalsuse vältimiseks ei ole ka jumestust. Ja veidikene muusikat, mille on valinud Tartu Ülikooli õpetajate seminari üliõpilane Loore Martma lavastaja suunamisel, tuleb väikese kummuti pealt raadioaparaadist.

Lavastaja õigustab «Ellingu» mängukavasse võtmist vajadusega luua võimsatele paljude kostüümide ning suurte valgus- ja helikujundustega etendustele vastukaaluks napp, puhtalt näitlejate mängule üles ehitatud lavastus.

Menu Norras

Norra kirjaniku Ingvar Ambjørseni romaani «Elling» dramatiseeris aastal 1999 norrakas Axel Hellstenius. Näidend esietendus samal aastal Oslos ja sai tohutu publikumenu osaliseks: 125 etendust ja 60 000 vaatajat. Näidendi esmalavastaja Peter Næss tegi sama teksti põhjal hiljem filmi, mis Eestis on linastunud PÖFFi programmis.

Kas teate? Esietendub «Elling» • Täna kell 19 esietendub Tartus Saksa Kultuuri Instituudis (Kastani 1) Ain Mäeotsa lavastuses kahevaatuseline «Elling». • Mängivad Riho Kütsar (Elling), Margus Jaanovits (Kjell Bjarne), Markus Luik (sotsiaaltöötaja Frank) ja Ragne Pekarev (hooldusõde Gunn, naaber Reidun Nordsletten ja ettekandja).

08.12.2006