Loe

Oma elukutse alandlik teener

Eha Laanepere, Ajakiri Tiiu

Vanemuise ballett tähistas 80. sünnipäeva ja balletijuht Mare Tommingas (59) oma 40. hooaega teatris. «Et balletikunst on nii kaua Vanemuise laval olnud, on suure ja väsimatu töö tulemus,» ütleb Mare. «Süda laulab ja heldib, kui midagi on hästi – 40 teatriaasta jooksul on olnud palju ilusaid hetki, mis annavad jõudu edasi töötada.»

Jõuallikad on Marele ka rasked ja kriitilised perioodid. «Need on paratamatult osa elust ja tööst,» lisab ta. «Hea tunne on raskusi ületada ning noorematele kolleegidele professionaalsust ja elukogemust jagada. Ülim tunne on aga siis, kui andja ja saaja jõuavad ühisele hingestatud nivoole, olles produktiivsemad ja õnnelikud.»

Kas olete midagi oma välimusest pärinud oma vanematelt?

Isa ja ema olid mõlemad loomuliku kunstiandega ja musikaalsed. Nende vaimsus peegeldub minus, aga rohelised silmad on isalt ja lokkis juuksed pärinevad isapoolselt vanaemalt.

Mida tahaksite enda juures muuta?

Ma olen oma vanemate laps, kuidas saaksin nende loodus kahelda?

Mida on teie lapsed Jaan, Mihkel ja Pauline pärinud teilt?

Lastel on lahtised käed ja avatud meel. On eeldusi nii täppisteadustega tegelemiseks kui ka eneserakendusteks kunstialadel. Nad kõik on oma tee leidnud ise. Nende valikud ei pruugi kokku langeda minu omadega, aga see on nende tee elus.

Mis vanuses inimene teile peeglist vastu vaatab?

Peeglisse vaadates vaatab mulle vastu just selline inimene, nagu ma tahan olla. Vanust tal ei ole.

Kas panete tähele, kui näkku on ilmunud uus korts?

Kortsud on elu jäljed. Kas neid peab jälgima?

Millal märkasite oma peas esimest hõbedast karva?

Viimasel ajal olen saanud palju toredaid komplimente oma juustes olevatele hõbehallidele siiludele – ei mäletagi täpselt, millal need tekkima hakkasid.

Mida teete, et noorem välja näha ja kas ballett on üks teie nooruslikkuse saladusi?

Oma välimusega ma vaeva ei näe. See, kuidas end sisemiselt tunnen, ei ole alati välimusega kooskõlas.

Isegi kõige viletsamal päeval, kui on vaja kogu jõudu, et päev õhtusse jõuaks, võib keegi teha komplimendi, et näen hea välja. Tahtejõud, trots ja distsipliin on pärit nii mu vanematelt kui ka elukutselt, mille alandlik teener ma ilmselgelt olen.

Kas naisel peab olema suur garderoob?

Kui peate silmas, et kas naine peab kogu aeg poodlema ja riideid juurde soetama, kuna uus trend on tulekul, siis see pole kindlasti oluline. Meie emad olid palju loomingulisemad ja andekamad kui praegused naised. Käsitööoskus on oluline, suur garderoob mitte.

01.04.2019