Loe

Õllekeldris kõneleb Adolf Hitler

Tartu Postimees

Püssirohukeldris lehvib haakristiga lipp, mis alustas oma kurikuulsat teed Müncheni õllekates, kus kihutuskõnedega hakkas ennast saksa rahva südamesse närima Adolf Hitler. Nüüd räägib ta Tartus.
Vanemuine esietendab homme õhtul Püssirohukeldris briti näitekirjaniku ja näitleja Pip Uttoni monodraama «Adolf». Selles on kolm tegelast – kõik omamoodi Adolfid –, kuid osatäitjaid vaid üks.
«Kindlasti leidub nende kolme tegelase suust kas või üks lause, mille kohta vaataja tunneb: issand, ma olen samamoodi mõelnud,» ütles monotüki osatäitja Indrek Taalmaa.
«Adolf on meis kõigis olemas,» lisas ta.
Ajalooline Adolf Hitler oli kasvult kidur, Indrek Taalmaa on aga suur. «On üks pisike lavastuslik nipp, millest pealtvaatajad saavad aru, et Hitler on väikest kasvu,» selgitas näitleja.

Vastutaja Õunapuu

Lavastaja ülesandeid täidab kirjanik, kunstnik ja võitlev ateist Ervin Õunapuu. «Adolfi» lavaleseadmisel nimetab ta ennast vastutajaks.
«Ma vastutan kogu vormistuse eest, mida me näeme ja kuuleme laval,» ütles ta. «Monodraamaga on alati nii, et enamiku tööd teeb ära näitleja. Ta on mootor, kes pakub välja oma ettekujutusi ja variante, ja vastutaja on see, kes keerab nuppe maha.»
Õunapuu vastutab ka enda loodud lavakujunduse, kostüümi ja helide eest, mis lavastuses kõlavad.
Kui Mati Unt viimast korda oma elus haiglasse läks, oli ta selle monotüki lavastamiseks juba tööd teinud.
«Mulle saadeti näidendi tekst ja öeldi, et Mati on seda enda jaoks ümber kirjutanud,» rääkis Õunapuu. «Ma otsustasin, et respektist Mati vastu ei hakka ma tema tekstiga midagi tegema. Kirjutasin täiesti uue.»

Ohudraama

Pip Uttoni näidendit, mis on kohandatud Eesti oludega, nimetab vastutaja ohudraamaks.
«Seda võib võtta ka kui sotsiaalkriitikat, aga ta ei ole päris see. Ei ole ka räme farss ega plakat. Nii et ma nimetaksin seda ikkagi väga suure sõnaga – ohudraama.»
Millise ohu eest «Adolf» siis hoiatab?
«Eks ikka selle eest, mis ennast liigutab meie kontide vahel või hinge hämaras sopis või urkas. See kõige halvem ja mustem, mis on inimeses – võimuiha, tahtmine kellelegi ära panna ja kõik need muud asjad,» rääkis Õunapuu.
Vanemuise müügijuhi Maarika Pokineni andmeil on Püssirohukeldris «Adolfi» vaatamiseks 120 istekohta. Esimesed kaks etendust olid eilseks välja müüdud.

09.09.2005