Loe

Oks ja Edur duelleerivad Tartus

Postimees

Reedel Tartus algava I.D.A tantsufestivali maiuspala on vaieldamatult Age Oks ja Toomas Edur, kes toovad siinse publiku ette oma dueti «2Human» – töö, mille eest Age Oks on nomineeritud Briti rahvuslike tantsuauhindade konkursil parima naistantsija tiitlile.
«/—/ Age Oks tavatseb tantsida puhtas klassikalises tehnikas selliseid rolle nagu Odette või Maiustuste haldjas. Aga ühes tänavuses uues töös ilmub ta lavale püsti geelitud soengu ja seelikuga, mis võimalikest lühim. See on Wayne McGregori «2Human», kus Age /—/ naudib uutmoodi vabadust ja demonstreerib oma talendi teist poolt,» on briti kriitikud arvanud Oksa nominendiks seades.
Ka Age Oks ja Toomas Edur ise, kes täna hilisõhtul Londoni lennukilt maha astuvad, peavad just seda duetti oma tänavuse aasta tipphetkeks. «Oleme tavaliselt olnud printsessi ja printsi rollis, see on aga midagi täiesti teistmoodi, nii välimuselt kui tantsuliselt – osale publikust ehk isegi shokeeriv,» ütles Age Oks telefonitsi oma Londoni kodust.

Galadel nõutud kaup

«2Human» on Bachi muusikale seatud 12-minutiline duett, mille autoriks on briti uue põlvkonna andekamaid koreograafe Wayne McGregor, sealse moodsa tantsu ühe lipulaeva Random Dance Company kunstiline juht.
Tegemist on klassikalisel alusel põhineva ja tehniliselt keeruka moderntantsunumbriga, mida läbib teemana kahe inimolendi igavene vastasseis – tõmbumine ja tõukumine. Liikumiskeel on Oksa ja Eduri klassikaliselt väljapeetud elegantsiga harjunud vaatajale ootamatult agressiivne, järskude pöörete ja visetega, domineerivamaks pooleks osutub Age Oks.
«Tuleb nii välja, jah, et mina ainult viskan teda, tema nopib aga tunnustust,» naljatab Toomas Edur.
Ehkki osa spetsialiste teab väita, et klassikalise ettevalmistuse saanud tantsijal ei tohiks olla kuigi raske orienteeruda kanna pealt ümber modernstiilile, ei kuku praktikas kõik sugugi nii valutult välja.
Oks pabistas enda sõnul väga, enne kui prooviperiood lahti läks. «Kogemusi mul ju ei olnud, pealegi andsin enesele selgesti aru, et nii nagu Wayne ja tema trupp ei suuda mina kunagi tantsida, ent Wayne, tuleb välja, uskus minusse rohkem kui mina endasse.» Ja Edur lisab: «Ta ei sundinud meid tegema võõraid liigutusi, vaid sulatas need meie kehadesse.»

Rahulik aasta

Kokku kestis prooviperiood kolm nädalat, töö tuli välja kevadel, Inglise Rahvusliku Balleti lühiteoste õhtu «Tour de Force» raames ja osutus kohe nõutud «kaubaks» ka erinevatel galadel.
Oks ja Edur on seda esitanud Dresdenis ja Viinis, eneselegi ootamatult ka tänavu 25. sünnipäeva tähistanud, ühe Euroopa tähtsama moodsa tantsu festivali Dance Umbrella galal septembri lõpus Sadler’s Wellsis. Koos Mark Morrise, Bill T. Jonesi ja teiste nüüdistantsu ässadega.
Lõppev aasta on Oksa ja Eduri jaoks olnud varasematest rahulikum, seotud põhiliselt Inglise Rahvusliku Balletiga, kus eesti paar on juba aastaid juhtivate külalissolistide (principal guest artist) staatuses. «Ei tahagi enam nii väga ühest kohast teise tormata,» ütleb Age Oks.
Tartusse tulevad Oks ja Edur ajal, mil Inglise Rahvuslik Ballett mängib Londonis Michael Corderi «Tuhkatriinut». Eesti paar oli laval eilsel taasesietendusel, järgmine etteaste on juba kolmapäeval.
Ühe põnevama eelseisva tööna märgivad Oks ja Edur Michael Corderi uut balletti «Ohtlikud suhted», mille proovid algavad veebruaris. Selle aluseks on Pierre Choderlos de LaclosÕ kiriromaan, mille Pariisi Goncourt’i akadeemia on nimetanud kõigi aegade parimaks prantsuse proosateoseks. Roger Vadim, Milosh Forman ja Stephen Frears on sellest vändanud ka oma filmiversioonid.

Edur proovib kätt

Eduri jaoks on aasta olnud oluline veel ühes mõttes. Mais tõi ta Londonis Linbury stuudios, kus rahvusballeti tantsijad demonstreerisid oma koreograafilisi katsetusi, välja soolo «If» («Kui»). See oli pühendatud Estonia laevaõnnetuses hukkunud emale, Edur kasutab selles emale meeldinud itaalia 19. sajandi helilooja Alfredo Catalani muusikat.
Londoni kriitikaski positiivset vastukaja leidnud teos ei olnud Edurile siiski esimene selletaoline katsetus. Aastal 2000 tegi ta endale ja Agele pas de deux «This is Forever», mis tuli ettekandele Royal Albert Hallis toimunud heategevusgalal koos Giorgio Armani rõivakollektsiooni esitlusega.
«Huvi lavastamise vastu on, aga ma ei tea, kui kaugele see läheb… Kui on, millest rääkida, siis miks mitte…» jätab ta otsad lahti.

11.12.2003