Loe

Nõgene: “Ei saa teha “Rujast” säästu-DVDd!”

Aigi Viira, SLÕhtuleht

Aigi Viira, SLÕhtuleht

Ühe teatripileti hinna eest teatrilavastuse DVD – see ei ole kindlasti hirmkallis,” põhjendab suvel Vanemuises etendunud rokkooperi “Ruja” produtsent Paavo Nõgene vastse DVD suhteliselt soolast hinda.

Kui etenduse kalleim pilet maksis 395 krooni, siis DVD kõigub 349 ja 460 krooni vahel.

Saateks suvel Vanemuises etendunud rokkooperi “Ruja” DVDle soovitab tandem Tiit Ojasoo – Ene-Liis Semper soojalt: “Ainus, mida peab tegema – keerake heli valjuks, nõjatuge tugitooli ning kujutlege, et soe augustiõhtu mähib teid endasse. Ülejäänu teevad näitlejad.” Tõsi, lavastajad ei peagi pajatama rahast, ent kui kõrvutada selle vastse üllitise hinda Nuku- ja Noorsooteatri rokkmuusikali “Romeo & Julia” DVD omaga, siis viimane maksab 295 krooni.

“Ma ei leia, et “Ruja” DVDd peaks müüma laiatarbe-DVD hinnaga,” ütleb Nõgene. “Ei saa teha “Ruja” DVDst säästu-DVDd – see ei sobiks Vanemuisele ega ka Rujale. See on kvaliteet-DVD, millega on kaasnenud 100 inimese töö. Hind ja kvaliteet peavad olema tasakaalus. Eestis on turgu suhteliselt palju rikutud odavate CDde ja DVDdega, mis ei kajasta kaugeltki toote tegemise väärtust ega väärtusta ka sesse tootesse panustanud inimesi.”

Nõgene lisab, et DVD tarbeks võeti lavastust üles kahelt etenduskorralt ning et “Ruja” DVD näol on tegu tehniliselt väga keeruka produktiga: “Hind on tulenev ka DVD pikkusest ja DVD9 formaadist ning tehtud erikulutustest kvaliteet-DVD tootmiseks. Tegu ei ole ainult live mix DVD-ga, vaid tele- ja helistuudios eraldi kokku monteeritud kvaliteettootega.”

Et aga DVD hind on siiski kõrge, on Nõgene sõnul kinni selleski, et Vanemuise teater ise üllitist ei levita, vaid seda teeb hoopis Pedrobeat: “Vanemuise teatri väljamüügihind “Ruja” DVD levitajale on ka pea poole odavam, kuid kuna DVD levitamisega ei tegele Vanemuise teater otse, siis on juurdehindlused kaubandusvõrgus kauplusekette pidi erinevad.”

Samas on produtsent Nõgenel DVD ostjaile lohutuseks öelda, et erinevalt etendusest, mille pilet oli 395 krooni, saab DVDd nautida korduvalt: “Usume, et DVD hind, mis on enamikus müügipunktides võrdne suvelavastuse teatripiletihinnaga, on hinna ja kvaliteedi suhtelt paigas, ning soovime kõigile head nautimist kas või kümneid kordi järjest samalt DVD kandjalt.”

Menulavastus «Ruja»

Tartu tänavuse teatrisuve suursündmuseks kujunes Vanemuise vabaõhulaval etendunud rokkooper «Ruja», kus Urmas Alendrit mängis Sergo Vares.

Eesti ühe vastuolulisema rokkbändi Ruja (1971–1988) eluloo valasid lavavormi Tiit Ojasoo ja Ene-Liis Semper.

Hiigelsuure LED-ekraani, nelja operaatori ja üheksa kaamera vahendusel jõudis live mix pilt laval toimuvast ka vabaõhusaali kõige viimastesse pingiridadesse.

Nüüd on sellest pildireast pandud kokku DVD. Sest paljud soovijad ei jõudnud «Rujat» vaatama ning kahetsevad nüüd kibedalt. Vanemuise toodetud ja Pedrobeati levitataval DVD-l on peale «Ruja» etenduse ka hetked proovisaalist, intervjuud ETV arhiivist ja fotod.

08.11.2008