Loe

Newyorklase Tony ja puertoriiklanna Maria armastus sureb Tartus

Eesti Päevaleht

“West Side Story” võimaldab laval rohkelt müttamist.
Miks tormati Vanemuise “West Side Storyle” enne esietendust pileteid ostma. Mis vedas inimesed kassasse? Nimed. Leonard Bernstein, Koit Toome, Hanna-Liina Võsa, Jüri Nael, Tarmo Leinatamm ja Ain Mäeots on kõik nagu magnetid. Ega pettuma pidanudki, keegi ei esinenud alla oma tavaliste oskuste, Leonard Bernstein oli teadagi oma ajaloolises headuses.
Vaatajad ja tegijad said mõlemad oma lusti kätte. Kõik olnuks ju tore, kui saaks aru, mida selle Shakespeare’i dramaatika mõõtu looga öelda taheti. Miks see lugu oli mängukavva võetud?
Lavastuse aktsentidest torkas silma kaks asja. Teises vaatuses laulis ühel dramaatilisel sõlmhetkel Karmen Puis naispolitseinikuna Maria laulu “Somewhere”, tiivad seljas, liikudes tõstuki abil laulu lõpus “taevasse”. Väga hästi laulis, kuid ikkagi jäi asi väikeseks naljaks.
Teine rõhuasetus oli Tony rollis – Koit Toome esitas lavastuse esimeses pooles Tonyt naljamehena, kes püüab kangesti elumehevimkasid teha. See ei olnud veenev – Tony osa ei kasvanud lavastuses tervikuks.
Koit Toome kiituseks peab ütlema, et laulja tegi vokaalselt raske Tony rolli ära. Kuigi tal jäi vajaka koolitatud tenori hingamisest, mis armunud hääle fraasile jõu ja väljenduse annab.

Küüniliselt mäda

Vanemuise “West Side” oli lavastusena ebamusikaalne. Kui orkester jäi vakka, siis algas näitemäng nagu halvas operetis. Muusikateatris debüteerinud Ain Mäeots sai nüüd ise näha, et muusikali vaikusepartituuri, kus orkester ei mängi, ongi kõige raskem lavastada.
Muidugi on muusikal suur meelelahutus, kuid millegipärast püütakse ka Broadway ja Londoni West Endi rahamasinates tabada ajastu hingust, millal tuua lavale “Sunset Boulevard” ja millal Mel Brooksi “Produtsendid”. Tartus paistab aeg olevat seisma jäänud.
Midagi on küüniliselt mäda. Olukorras, kus Eesti ühiskond on lõhki rahvuseid ja klasse pidi, vaatab üks lugupeetud seltskond Vanemuise suures saalis külmalt ja igasuguse kaasaelamise võimaluseta New Yorki kantud vana Verona linna lugu kahest vaenutsevast klannist, kus vaen tapab suure ja puhta armastuse.

21.02.2005