Loe

Nelja noore mäng täidab tühja ranna

Tartu Postimees

Vanemuise näitetrupiga liitunud neli kõrgema lavakunstikooli tänavust lõpetanut astuvad ühiselt vaatajate ette lavastuses «Tühirand», milles neil tuleb Mati Undi armastusloo tegelasi mängides hullata ka vees.
Noore abielupaari Mattiase ja Helina suhted on jõudnud sellisesse järku, kus endist viisi jätkata enam ei saa. Ühisele pereelule paneb punkti peaaegu nädalane suvitamine Eesti läänesaartel nõukogudeaegses piiritsoonis, kus neile pakub seltsi Eduard.
Armunelinurk tühjal rannal, tädi pool, kahes voodis ja üliõpilaste suvelaagris pakub rohkesti mänguvõimalusi, mida Ingomar Vihmari lavastajakäe all asuvad sooritama Laura Peterson, Ragne Pekarev, Martin Kõiv ja Markus Luik.

Noored näitlejad

Jutustuse minategelasest on lavastuses saanud Mattias, tema naise armuke on nii raamatus kui ka vaatajate ees viiuldaja Eduard. Esimest mängib Luik, teist Kõiv.
Peterson ja Pekarev mängivad erinevates etendustes kõiki naistegelasi; esietenduses on Mattiase naise Helina osas Pekarev ning tädi ja Mattiase armukest Marinat kehastab Peterson.
Teatrisõber märkab «Tühirannas» vihjeid Mati Undi lavastustele. «Muud moodi ei saanud,» selgitas Vihmar.
Kui Vanemuine oli talle aasta tagasi pakkunud lavastamisvõimalusi, tundus talle «Tühirand» kõige intrigeerivam. «See on eesti kirjanduses erakordselt kirglik lugu, oma hingerebimises väga aus,» ütles lavastaja.
Näitlejate mängu laval täiendab video, mis on salvestatud noorte näitlejate väljasõidul Lõuna-Eestisse.
Jutustuses kirjeldatud mereranda videot tegema ei läinud näitetrupp seepärast, et see tundus lavastajale liiga illustreerivana ning pealegi on meri jäädvustatud sellesama jutustuse ainetel tänavu jaanuaris esilinastunud mängufilmis.

Teatrifestivali kavas

Täna hilisõhtul Sadamateatris esietenduv «Tühirand» kuulub Balti teatrifestivali OmaDraama kavasse.
Homme pärastlõunal vaatlevad festivali seminaril ««Tühirand» – 30 aastat hiljem» Ülikooli kohvikus kirjandusteadlane Mart Velsker ja kultuurikriitik Janek Kraavi selle teose tõlgendusi. Seminar algab kell 14 Veiko Õunpuu filmi «Tühirand» vaatamisega.

Kas teate?

Esietendus Sadamateatris
• Täna kell 22 esietendub Sadamateatris teatrifestivali OmaDraama raames Vanemuise lavastus «Tühirand».
• Mängivad Laura Peterson (pildil), Ragne Pekarev, Martin Kõiv ja Markus Luik.
• Mati Undi kirjutatud love story (1971/1972) on dramatiseerinud ja lavastanud Ingomar Vihmar, kes on teinud ka muusikalise kujunduse.
• Lavastuse kunstnik on Pille Jänes.

05.09.2006