Loe

Neiud äratab tantsurõõm

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Nad on unistanud baleriinina üle lava keerutades publikut rõõmustada lapsepõlvest saati. Neid ei ole unistuse poole liikumisest kõrvale kallutanud aastast aastasse tundide viisi higi valamine.

Neid on seekord neli. Tartu abituriendid Alliki Surva, Saile-Johanna Langsepp ja Annika Kaasik lõpetavad tänavu gümnaasiumile lisaks Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli (VTBK), mille kolmandas lennus on ka neist kaks aastat noorem Liisa Laanisto.

«Ballett on lihtsalt see, mis mind hommikul üles tõstab,» ütles Alliki Surva eilse proovi alguses. «Just selle pärast ma tulen voodist välja.»

Algus aastal 1994

VTBK sai alguse aastal 1994 Vanemuise juures tegutsenud stuudiost. «Alguses oli kaks väikest klassi,» meenutas kooli asutaja ja praegune juhataja Jelena Poznjak-Kõlar. «Aeg näitas, et huvilisi on palju, ja nüüd lõpetab meie kooli varsti kolmas lend.»

Ta tundis soovi lastele klassikalist balletti õpetada juba siis, kui oli ise Vanemuise esitantsija. «Ilmselt oli mul varakult vajadus olla pedagoog, õpetamine oli iseenesest mõistetav,» ütles ta.

Praegu on VTBK õpilasi saja ringis. Et erinevad klassid ettevalmistuvatest mudilastest kuni üheksanda klassini saaksid õppida, tuleb koolil üürida kuut saali. Need paiknevad mitmes hoones – Vanemuise suures ja väikses majas, Turu tänava spordihoones, Lille Majas, Akadeemia tänava lasteaias.

Kolmas lend annab kaks lõpuetendust, mis mõlemad on 21. märtsil Vanemuise väikeses majas, üks algab kell 12 ja teine kell 18. Etendused on kaheosalised.

Kõigepealt näevad vaatajad ühevaatuselist lavastust «Tantsurõõm», mille koreograaf ja lavastaja on hiljuti Vanemuises tipprolle tantsinud Jelena Karpova. Teine osa koosneb üksiknumbritest.

VTBK teine lend, kuhu kuulub kuus neidu, lõpetas aastal 2007, etendades Oleg Titovi lavastatud «Romantilised eskiisid». Esimese lennu viie balletineiu küpsus tuli lavale Dmitri Harchenko «Sireenides» aastal 2004.

Teisest lennust teeb praegu Vanemuise lavastustes kaasa Eva Luts. Esimese lennu Julia Litvinenko ja Olga Šupljakova kuuluvad kogunisti balletitruppi – esimene Vanemuises ja teine Estonias.

Nii nagu eelkäijad, on ka nüüdne lend teinud õpingute ajal kaasa Vanemuise lavastustes, nagu näiteks «Giselle», «Pähklipureja», «Talvemuinasjutt», «Lumekuninganna» ja «Peeter Paan».

««Giselle´i» teises vaatuses vilide stseenis on nad lausa asendamatud, sest nii palju vilisid kui tarvis ei saa me oma trupist kokku,» ütles Jelena Poznjak-Kõlar. «Nad on meile pidevalt abiks, «Pähklipurejas» teevad ka juba aastaid kaasa.»

VTBK õpetajate hulgas on kõik kas olnud või on praegu silmapaistvad tantsijad. Nii on Marika Aidla tänavuste lõpetajate klassikalise tantsu õpetaja, ent ühtaegu nende eeskuju ja kolleeg teatrilaval. «Kõik neli lõpetajat on väga erinevad, tublid ja kohusetundlikud. Ja väga ilusad inimesed,» ütles ta kolmanda lennu kohta.

Ees ootavad eksamid

Kui «Tantsurõõm» on 21. märtsil etendatud, ootavad nelja neidu ees eksamid. Nii nagu koolilõppu, on neil tänavu ka lõpueksameid topelt – gümnaasiumis ja balletikoolis.

Tartus tegutseb aastast 1994 ka teine kool, mis annab lastele tugeva klassikalise balleti aluse – Ida Tantsukool. Selle esimesest lennust aastal 2006 on asunud Estonia trupis tööle Triinu Leppik. Teine lend on kavandatud lõpuetenduseni viia kahe aasta pärast.
——————————————————–

Hugo Treffneri gümnaasiumi abiturient Saile-Johanna Langsepp:

«Ühel hetkel avastasin, et ballett on see, mida ma tahaksin teha ja alati tegema jääda. Nüüd sooviksin ennast kõigepealt välismaal täiendada ja siis kindlasti edasi tantsida.»

Karlova gümnaasiumi 10. klassi õpilane Liisa Laanisto:

«Ballett sai väga suureks unistuseks, kui ma käisin väiksena teatris – see oli nii ilus! Ja vanaema panigi mu balletti õppima. Ma jään pärast lõpetamist veel kaheks aastaks siia balletikooli.»

Mart Reiniku gümnaasiumi abiturient Alliki Surva:

«Ballett on lihtsalt see, mis mind hommikul üles tõstab, just selle pärast ma tulen voodist välja ja lähen kooli. Tahaksin ennast täiendada, võibolla kuskil välismaal, ja tulevikuski tantsida.»

Raatuse gümnaasiumi abiturient Annika Kaasik:

«Mulle väga meeldib klassikaline ballett – see on küll raske, aga ilus. Ma üritan järgmisel aastal minna edasi õppima Sankt-Peterburgi Vaganova balletiakadeemiasse.» 

17.03.2009