Loe

Neiokõsõ sai sappa Poiskõsõ

SLÕhtuleht

Nexuse tüdrukud olnuks keeletud, kui kuulnuks pühapäevaõhtul vastset meestebändi Poiskõsõ. Hitt «Nii kuum» kõlas puhtas võro keeles: «Om nii lämmi, et kärsätä suu ma’…». Tõenäoliselt hämmastunuks Neiokõsõ – nende etnoimago on leidnud mehise koopia.
Võrokeelne laul, Väägvere pasunakoori stiili salgud, hatused hamed ning mõõgad: sellises vormistuses ilmus Vanemuise teatrikuupeo lavale verivärske meestebänd Poiskõsõ. Eesti keeli tähendab Neiokõsõ paroodiapundi nimi poisikesi.
«Idee kohe rippus varnas ja ma võtsin selle varnast ära,» naerab Poiskõsõ kokku kutsunud Vanemuise draamajuht Ain Mäeots. «Palju raskem olnuks ise tugevat ideed luua.» Põhjus, miks näitlejad Riho Kütsar, Tambet Tuisk, Margus Jaanovits, Janek Joost, Andres Mähar ning Mäeots ise üleeile Poiskõstõna lavale astusid, oli Mäeotsa sõnul väga proosaline: see ripub kinni Vanemuislaste teatrikuupeos, milleks iga osakond pidi isetegvusnumbri ette valmistama.
Nädalapäevad enne peoõhtut avastas draamajuht, et kõik ülejäänud vanemuislased on taidluskavadega maha saanud, aga draamakad passivad. Kutsus siis nooremad meesnäitlejad kokku, palus appi profimuusikud Margus Tammemäe (trummid) ja Toomas Lunge (klaver) ning moodustas bändi.
Peale Nexuse hiti lisati popurriisse ka Smilersi «Käime katuseid pidi» (võru keeli «Käämi katusit piten»), Lea Liitmaa ja Genialistide «Armastuse» võrokeelne teisend ning rokkooper «Jesus Christ Superstari» nimilugu – «Jeesusmiiss – umbõ’ šeff». Viimane lugu oli ka popurrii ülevaks finaaliks.
«Selles oli meil väike gospel-element – käteplaksutamine,» naerab Mäeots. «Ja lõpus varisesime transis maha, nagu meie klaverimängija Lunge käskis – keresid väristades pidid niimoodi transsi langema gospelit laulvad neegrinaised.» Kõige uhkem on aga Mäeots Smilersi loo fraasi «me ei näe teisi kihutamas ringi» võrokeelse variandi üle: «mi ei näe tõisi pürstitaman ümbre». Kõikide tõlgete kaasautor on Merca.
Mäeots ei välista, et algselt teatrikuupeo tarvis ja draama-trupi au päästmise nimel loodud kooslus astub lavale ka edaspidi. Juhul muidugi, kui hatuse Poiskõsõ järele on nõudlust.

17.03.2004