Loe

Narnia-lood jõuavad Vanemuise teatrilavale

Merilyn Merisalu, Tartu Ekspress

Merilyn Merisalu, Tartu Ekspress

Vanemuise suure maja lavale jõuab tänasest armastatud Narnia-kroonikate esimene lugu „Lõvi, nõid ja riidekapp”.

Kirjaniku ja kirjandusprofessori C. S. Lewise raamatus saadetakse sõja ajal neli last õhurünnakute eest maale pakku. Vanemuises loo algust nii pingeliseks ei aeta. „Meie lavastuses tulevad Peter, Susan, Edmund ja Lucy maale vaheaega veetma,” rääkis lavastaja Mart Kampus, kellele see on esimene kord Vanemuise laval vägesid juhatada.

Professor Kirke’i vanas majas avastab lastest noorim, Lucy, peitust mängides tee riidekapist võlumaailma Narniasse. See on maailm, kus loomad oskavad rääkida ning saavad omavahel hästi läbi.

Võitlus hea ja kurja vahel

Lõvist kuninga Aslani on aga troonilt tõuganud Valge Nõid, kes hoiab tervet Narniat igavesel talvel oma hirmuvalitsuse all. Lõpuks jõuavad muinasjutumaale kõik lapsed ja alustavad Aslaniga koos võitlust kurjuse vastu.

Kuigi loos on ka jõuluvana tegelaskuju, ei ole siiski tegu pühadelavastusega. Kampuse sõnul on kogu
aeg küll talv, aga jõuludel ei luba Valge Nõid tulla. „Jõuludest alates hakkab kevad lähemale jõudma ja seda kuri nõid ei taha,” seletas lavastaja.

Peale jõuluvana on kõrvaltegelasteks muinasjutule kohaselt peamiselt loomad ja müütilised olendid. Narnia õige kuningas on heasüdamlik lõvi Aslan, oluline roll on ka Faunil ja kopraperekonnal, keda kehastavad Jüri Lumiste ja Merle Jääger. Peale kobraste mängivad nad veel professorit, kelle majast Narniasse pääseb, ning viimase majapidajannat.

Lapsed päästavad Narnia

Kui Lucy esimest korda Narniasse satub, hakkab kurja nõia võim nõrgenema. „Mida lähemale lapsed liiguvad troonidele, seda lähemale tulevad kevad ja jõulud,” kirjeldas Kampus. Kui lapsed lõpuks Narnia troonile saavad, lõpeb kurjuse võim lõplikult.

Kampusel endal oli esimene kokkupuude Narnia-lugudega umbes viis-kuus aastat tagasi. Tollal juhtis ta Tartu lasteteatrit ning plaanis samuti etenduse „Lõvi, nõid ja riidekapp” lavale tuua. Kuigi siis asjad nii kaugele ei läinud, on tal nüüd võimalus see lõpuks ära teha.

C. S. Lewise ja Glyn Robbinsi teksti on tõlkinud Andry Ervald ja lavastanud Mart Kampus. Narnia-maailma panid laval elama kunstnikud Liina Keevallik ja Mari-Ann Mardo. Muusika valis Toomas Lunge ja valguse pani paika Tõnu Eimra.

Osades mängivad Ott Sepp, Markus Luik, Ragne Pekarev, Laura Peterson, Jüri Lumiste, Merle Jääger, Alo Kurvits, Marika Aidla, Margus Jaanovits, Martin Kõiv, Jaan Willem Sibul, Tanel Jonas ja Meelis Hansing.

Clive Staples Lewis oli Oxfordi ülikooli kesk- ja renessansiaja kirjanduse professor ning „Sõrmuste isanda” autori J. R. R. Tolkieni hea sõber. Aastatel 1950–1956 kirjutas ta seitsmest raamatust koosneva Narnia-lugude sarja, mis praeguseks on täies mahus ilmunud ka eesti keeles.

C. S. Lewise ja Mart Kampuse „Lõvi, nõid ja riidekapp” esietendub täna kell 12 Vanemuise suures majas. Lavastus on mängukavas vähemalt järgmise aasta maikuuni. 

06.12.2007