Loe

Näitlejad saavad mett ja rummi

Tartu Postimees

Kui esietenduse alguseni oli jäänud napilt tunnike, tarvitasid lauljad lava taga varjualuses etendamisele kasuks tulevaid vahendeid, mis pidid tõrjuma sääski ja häälehädasid.
Lähemal uurimisel osutus hääle kaitseks manustatud aine meeks. Silt valgel anumal kinnitas, et tegu on Lõuna-Eesti meetaimedelt kogutud loodustootega.
Preestrikostüümis Jaan Willem Sibul selgitas, et külma ilma ajal aitab mesilaste toodang haigusi ära hoida. Seda võib potist lusikaga keelele tõsta, aga ka meeveena neelata.
«Võtad kaks-kolm teelusikatäit mett, paned klaasi ja kallad peale sooja vee, segad segamini, jood ära ja siis ongi väga hea olla,» rääkis Sibul. «Esiteks see rahustab ja teiseks on see häälele hea.»

Et sääsed ei segaks

Sibulaga koos etenduseni aega parajaks teinud Juudas – Vaiko Eplik – kinnitas, et mesi häälele halba ei tee. Et aga sääsed laulmist häirima ei kipuks, pritsis oma esimeses lavarollis rokklaulja end üle sääsetõrjeaerosooliga.
Jumestajad eesotsas Aino Kartuliga olid näitetrupile näod ette maalinud Vanemuise suures majas. Stephan Hansen sai seal vaid esialgse jumestuse, et siis hiljem Jeesuse kannatuste etendamiseks lava taga lisa omandada.
Aino Kartul on aga võimeline enamakski. Enne etenduse algust tegi ta Hanseni pea ümber kätega sujuvaid liigutusi ja ümises süvenenult. «Ma tasakaalustan energiaid,» selgitas ta hiljem.
Taevaste jõudude vastu ei aidanud vähemalt esietenduse ajal ei energiate tasakaalustamine ega ka muusikajuhi Tarmo Leinatamme ilmasõnumine ja maagilised kepitantsu sammud dirigendipulti minekul.
Lavastuse võimendatud helipilti latsatanud paduvihmasaju pladin algas just siis, kui Juudas preestritele reetis, kus Jeesuse võib kinni võtta.
Ja kui lavastaja Georg Malvius oli etenduse kümneks minutiks peatanud, lootes paduhoo lõppemist, ja kui tükk seejärel katkenud laulunumbri algusest edasi läks, kuigi vihma ladises endiselt, olid vaatajad tõmbunud keepidest kookonitesse.
«Uskumatu!» hüüatas lavastaja ning osutas kiletunud vaatajate ja lavale ladiseva vihma suunas. «Ma ei ole seda oma elus veel kunagi näinud!»

Kaenlas kast rummi

Et külmetamisest tingitud haigestumisi juba eos nullida, tõttas Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene enne finaali tribüünist mööda lava suunas, kaenlas pappkast. «Viin näitlejatele rummi,» ütles ta.
Mesi, rumm ja energiate tasakaalustamine olid tulemuslikud. Vähemalt eile õhtupoolikul enne kolmandat etendust ei teadnud lavastaja assistent Jüri Lumiste nimetada trupist kedagi, kellele jahedus ja vihm oleks lavategevust ohustavalt liiga teinud.

14.06.2004