Loe

Naiste salamaailm

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

Vanemuise teatris näeb lavavalgust ingliskeelse pealkirjaga lugu “Beautiful Bodies”, mis pakub naistele äratundmisrõõmu ning meestele võimalust kuulda, millest räägivad naised, kui mehi kohal pole.

“Naisterahvas on imetore olend!” põhjendab lavastaja Jüri Lumiste, mis võlus teda tegelema tükiga, mille tegelasteks on ainult naised. Siiski pole tegu kindlasti mitte “naistekaga”, sest temaatika on üldinimlik ja puudutab lähedalt ka mehi.

Loo tegelasteks on kuus sõbrannat, kes kogunevad tähistama neist ühe peatset sünnitust. Kõik kuus on väga erinevad ja värvikad kujud: rase vallaline muusik, äsja armunud ajakirjanik, modell, edutu näitlejanna, kontrollifriik ja tõsiste kaaluprobleemidega eraettevõtja.

Need varases keskeas naised ei ole tahtnud või suutnud end kellegagi siduda ega lapsi saada. Aga bioloogiline kell tiksub armutult ja seda tagasi keerata pole võimalik. Lisaks suurlinna pinged: liiklus, korteriprobleemid, liputajad, narkodiilerid ja mehed, kes metroos end nende vastu suruvad – kõik see ja veel palju muud võimendub emotsionaalses õhtupoolikus.

Lavastuse žanriks ütleb Jüri Lumiste “dramaatiline komöödia”. “Ilus ja natuke nukker lugu, aga nalja saab ka ja mitte vähe,” selgitab ta. Lihtsalt komöödia kohta on cooney’likku nalja vähe ning tragikomöödia tarvis jääb traagikast vajaka. Ingliskeelne pealkiri jäi loole aga seetõttu, et eesti keeles oli raske leida tõeliselt sobivat vastet. Kaalumisel olnud “Kaunid kehad” ja “Sõbrannad” ei tundunud kumbki loo tegelikku sisu avavat ning nii jäädigi originaali juurde.

“Minule meeldib naistega posserdada,” võtab lavastaja kokku kogemuse töötada kaheksa naisega (üht tegelast dubleerivad kaks näitlejannat ning lisaks on naissoost lavastuse kunstnik). Lumiste jaoks on naised väga põnevad ning muutuvad seda huvitavamaks, mida rohkem nendega suhelda. Lisaks võlus teda müsteerium, millest ükski mees kunagi osa ei saa – müsteerium, mis seotud lapseootuse, kandmise ja sünnitamisega.

Autor Laura Shaine Cunningham on mitmeid auhindu võitnud ajakirjanik ja näitekirjanik ning samuti mitme proosateose autor. Ajakirjanikuna teeb ta kaastööd väljaannetele The New Yorker, The Atlantic Monthly, The New York Times, Harper’s Bazaar, Allure, Vogue jpt.

12.01.2007