Loe

Naised puistavad üksteisele südant

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Jüri Lumiste toob Vanemuises vaatajate ette näidendi «Beautiful Bodies» (BB), mis eesti keeles tähendab kauneid kehi ning mida mängima kutsus ta kolm vanemuislannat ja kolm külalisnäitlejatari.

Mehest, täpsemini kahest mehest lahus elava ja üksindust nautiva kirjaniku Jessie (vanemuislanna Marika Barabanštšikova) korterisse kogunevad sõbrannad. Igaühel neist on elus olulisel kohal mees, kuid sealjuures jätab kõigil suhe kõvasti soovida.

Vaid elurõõmus muusik Claire (külalisnäitleja Eva Klemets) paistab olevat õnnelik ilma meheta. Rõõmustamise põhjuseks on asjaolu, et ta ootab last. Kõigest sellest uues lavastuses peamiselt juttu ongi. Sõbrannad puistavad läbi kogu kahe vaatuse üksteisele südant. Nii et pesuehtne naistekas?

«Kuidas võtta,» ütles kõiketeadvat edukat ärinaist Marthat kehastav külalisnäitleja Kristel Elling. «Sest kui laval on ainult naised, siis on see samas ka väga meestekas.»

Kolm debüüti

Elling lõpetas Tallinnas kõrgema lavakunstikooli aastal 2004 ning omandas seejärel Londonis magistrikraadi. Kutselise näitlejana on tal BB ühtlasi debüüt Vanemuises (lapsena osales ta ooperis «Porgy ja Bess» ning tudengina sõnalavastuses «Utoopia»).

Draamanäitleja debüüdi teeb Janika Sillamaa, kes mängib suuremat rolli ootavat ettekandjast näitlejannat Sue Carolit. Keeruliseks tunnistas ta oma ülesande seepärast, et draamas on tarvis rõhuda psühholoogiale, temale harjumuspärastes muusikalavastustes aga emotsioonidele.

Näitlejadebüüdi Vanemuises võimaldab BB teha ka rohkem lavastajana (Vanemuises «Tähed hommikutaevas») tuntud Eva Klemetsil, kes on nagu Ellingki kõrgema lavakunstikooli 21. lennust. Klemets peab BB-d eelkõige naistele äratundmist pakkuvaks lavastuseks. «Aga võib ka juhtuda, et mehed, kes oma naisega ei ole väga sageli kuigi sügavalt suhelnud, võivad siit olulist infot saada: et naised ei olegi ainult lakitud küüntega ilusad inimesed või, vastupidi, kurjad tädid,» lisas ta.

Eduka ärinaise Martha rollis on lisaks Kristel Ellingule endine vanemuislanna Kersti Heinloo, keda saab näha ka BB esietendusel. Vanemuislannadest on lisaks Marika Barabanštšikovale (kirjanik Jessie) vaatajate ees Katrin Pärn (kaaluprobleemidega küünik Nina) ja Piret Simson (üleliia sale modell Lisbeth).

Köitev emadus

Lavastaja Jüri Lumiste selgitas, et näidend varases keskeas naistest köitis teda eelkõige emaduse teema tõttu. «Muidugi on ka lühemaid ja lähemaid vajadusi – seksuaalsed rahuldamised, et keegi oleks kõrval toeks –, aga kaugemad eesmärgid, miks naised ihkavad mehi, on ikkagi lapse saamine ja pere loomine,» ütles lavastaja.

BB maailmaesietendus oli New Yorgis aastal 1987. Näidendi autori Laura Cunninghami tekste ei ole Eestis varem lavastatud.

19.01.2007