Loe

Naine lavastab kahe naise elu

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Kaks naist. Üks vanem, teine noorem, üks rikkam, teine vaesem, üks õppejõud, teine tudeng. Neid ühendab kirjandus. Mängivad Külliki Saldre ja Hilje Murel. Lavastaja on samuti naine.

«Kogutud teosed» on näitleja ja lavastaja Eva Klemetsi teine lavastajatöö Vanemuises.

Tema esimeses lavastuses, mis tuli vaatajate ette kevadel 2006 samuti Sadamateatris – «Tähed hommikutaevas» –, tegi sädeleva osatäitmise Külliki Saldre. Laupäeval esietenduvas Donald Marguliesi «Kogutud teostes» mängib Saldre etenduse algul kirjandusprofessorit.

Teda tuleb külastama Hilje Mureli kehastatud üliõpilane. Rohkem näitlejaid lavastuses ei olegi.

Kahe naise sõprus

Lavastaja põhjendab nende kahe valimist sellega, et nad on väga head näitlejad ja sobivad sellesse lavastusse, teistega ei oleks osanud ta «Kogutud teoseid» ette võtta.

«Lugu räägib kahe naise sõpruse arengust,» rääkis lavastaja. «Nad mõlemad on kiindunud kirjandusse. Nende sõprus käib läbi kõikvõimalikud etapid.»

Nii näiteks tekib neil ema ja tütre ning ühel hetkel ka sõbrannade suhe. Kirjanduse pinnal puhkeb suur konflikt, mis nad teineteisest lahku viib. Seejuures kerkib esile küsimus, kas loomingulisel inimesel on õigus kasutada teise inimese elu enda teoses.

Mida arvab lavastaja niisuguse teema kohta päris elus? «Mul ei ole selle kohta ühest vastust. Ma arvan, et siin on tegu eetilise printsiibiga. See on iga inimese sisemise eetika asi,» ütles Eva Klemets.

Ameeriklane Donald Margulies on näidendi kirjutanud nõnda, et tegevust selles jätkub kuueks aastaks.

Teatrihuviline ärgu ehmatagu: etendus kestab siiski nagu teisedki kahevaatuselised draamad. Selle ajaga liigub sõõrjal mänguplatsil dekoratsioon – lauad, toolid, riiul, raadio, diivan – täpselt täisringi.

Läbipaistev must riie

Väga olulisel kohal on etenduses läbipaistev musta värvi riie.

Vaatajad näevad, kuidas selle taga käib dekaratsiooni tõstmine, näitlejate riietumine ja jumestamine. Niisuguse eesriide mõtles välja kunstnik Aime Unt.

Kuue aastaga inimesed ju muutuvad ja muutub ka nende rõivastus. Et seepärast mitte toimida tavapärasel viisil – näitlejad lähevad vaatajate silma alt ära ja pausi täidab muusika –, tundus huvitavam mängida läbipaistva eesriidega.

Huvitav on ka Eva Klemetsi järgmine töö. Teda ootavad oktoobri algul Helsingis ees proovid lavastaja Kristian Smedsi käe all. Rahvusvaheline teatritegu tuleb publiku ette talvel Brüsselis.

Näidendi aine pärineb tõsielust
• Donald Marguliesi «Kogutud teosed» on draama kahes vaatuses ja põhineb tõestisündinud lool
• Tõlkinud Sven Karja ja Laur Kaunissaare
• Lavastaja ja muusikaline kujundaja Eva Klemets
• Kunstnik Aime Unt, valguskujundaja Martin Makarevitš
• Mängivad Külliki Saldre (Ruth Steiner) ja Hilje Murel (Lisa Morrison)
• Esietendus 27. septembril Sadamateatris 

25.09.2008